Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre, Erdoğan ile Bahçeli'nin bu hafta bulması bekleniyor. Cumhur İttifakı aday belirleme çalışmalarına son şeklini vermeye hazırlanırken, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere büyükşehirleri elinde bulunduran CHP,  adaylarını açıklamıştı.

CHP’nin Ankara’da yeniden Mansur Yavaş’ı aday göstermesinin ardından Cumhur İttifakı’nın da “milliyetçi kökenli bir aday karşısına yine milliyetçi kökenli bir adayla çıkma kararı aldığı” öne sürülüyor.

Erdoğan’ın geçen hafta belediye başkanlıkları için milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve il, ilçe teşkilat yöneticilerinden “büyükşehirde ve ilçe belediyelerinde aday olmasını istedikleri” üç adayın ismini yazmalarını istediği öne sürülmüştü.

Yapılan oylama sonucunda, Ankara’da eski Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum, AKP Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan ve Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok isimler öne çıktı.

MHP’nin de Cumhur İttifakı’ndaki iş birliği çalışmaları kapsamında siyasi yaşamına o zamanki adı Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) olan MHP’de başlayan, Mansur Yavaş’ın karşısına yine MÇP kökenli ismin aday yapılmasını istediği öne sürülmüştü.

MÇP’de Keçiören İlçe Başkanlığı yapan, MHP’de genel sekreterliğe kadar yükselen Altınok’un “bu MHP geçmişi nedeniyle Yavaş’ın karşısında yarışabilecek ve Ankara’yı kazanabilecek bir aday olduğu”  ifade ediliyor.