Ercan Çankaya

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sarıyer Belediye Başkan Adayı Oktay Aksu'nun Proje Tanıtım bugün (7 Mart Perşembe) saat 19.30'da Karadeniz Vakfı Cevahir Tesisleri'nde gerçekleşti. 

Binlerce kişinin hıncahınç doldurduğu salonda coşkulu bir atmosferde gerçekleşen lansmanda Oktay Aksu'dan önceki konuşmaları CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Kubat ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek yaptı.

'EN BÜYÜK SORUN MÜLKİYET SORUNU'

Sarıyer'in en büyük sorununun mülkiyet sorunu olduğuna dikkat çektiği konuşmasında Zeybek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'yle (İBB) uyumlu çalışabilecek bir belediye yönetiminin bu sorunun çözümünde kilit önemde olacağına dikkat çekti.

Zeybek'in konuşmasının ardından tanıtım toplantısında Ekrem İmamoğlu'nun, Sarıyer'de yaptıklarını ve yapacaklarını anlatan video konuşması dinletildi. 

Son olarak Sarıyer Belediye Başkan Adayı Aksu'nun proje tanıtımına geçildi. 

"ARTI DEĞER KATACAK PROJELER"

Oktay Aksu konuşmasına yerel yönetim ilkelerini açıklayarak başladı. Şeffaf, adil, kapsayıcı, yenilikçi, çalışkan, katılımcı, sosyal, çevre dostu, hayvansever bir belediyecilik anlayışına sahip olduklarını vurguladı. 

Aksu, Sarıyer'e "artı değer katacak projeler" olarak lanse ettiği projelerinin tanıtımına "çevre odaklı, nefes alan bir Sarıyer" başlığıyla başladı.

Bu kapsamda Kilyos ve Kısırkaya Plaj düzenlemesi, tematik parklar, Yeniköy Bostanı düzenlemesi, atık yönetimi ve yeraltı çöp konteynerları vaatlerini sıraladı. 

"KÜLTÜR ODAKLI, MUTLU BİR SARIYER"

"Kültür Odaklı, Mutlu Bir Sarıyer" başlığında Sarıyer Kent Kütüphanesi, Sarıyer Kitap Fuarı, Zekeriyaköy Kültür ve Sanat Merkezi, Baltalimanı Sanat Galerisi, İstinye Gençlik Parkı ve Kütüphanesi projeleri tanıtıldı.

Lansmanın "spor odaklı, dinamik bir Sarıyer" bölümünde Aksu, spor alanlarını artırma ve amatör spor kulüplerine verilen destekleri artırma vaatlerinde bulundu. Sporcu sağlığı ve yaşam merkezi, bisiklet yolu projeleri, Zekeriyaköy Yaşam ve Spor Vadisi projelerini anlattı. 

"Turizm Odaklı, Müze Kenti Bir Sarıyer" başlığında Sarıyer Turizm ve Geliştirme Ofisi, Boğaziçi ve Balıkçılık Müzesi projelerine yer verilirken yerel ürünlerin pazarlanacağı Sarıyer markası anlatıldı.

"KADIN ODAKLI, POZİTİF BİR SARIYER"

"Kadın Odaklı, Pozitif Bir Sarıyer" başlığında her mahalleye kreş, kadın ve çocuk dayanışma merkezleri, kadın dostu kent projesi, çocuk oyun projeleri tanıtıldı.

"Eğitim Odaklı, Öğrenen Bir Sarıyer" başlığında Sarıyer Meslek Edindirme Merkezi: SARMEK, Sarıyer Akademi 2, Akıl Oyunları Akademisi projelerinden bahsedildi. 

Teknoloji başlığında Ayazağa Teknoloji Merkezi, Sarıye Bilim ve Deney Merkezi Projesi tanıtıldı. 

"SARIYER ENGELSİZ"

Belediye Sosyal Tesisi, öğrenci yurdu, Uskumruköy Huzurevi, mahalle taziye evleri, çamaşırhane projeleri anlatıldıktan sonra engelliler için Sarıyer Engelsiz projesi anlatıldı.

Küçük işletme ve atölyelerin desteklenmesi, Atatürk Oto Sanayi çevre düzenlemesi, kooperatiflere destek, tarım ve hayvancılığa destek, balıkçılar çarşısı, Rumeli Feneri Balıkçı Barınağı düzenleme vaatlerinin sıralandığı toplantıda; tapu mülkiyet sorununa çözüm, kentsel dönüşüm uygulamaları, uygulama imar planları, Sarıyer Afet Koordinasyon Merkezleri, Köyler Bölgesi Altyapı ve Üstyapı İyileştirme gibi projelerden ve uygulamalardan bahsedildi.

Sarıyer Tıp Merkezi, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, bağımlılıkla mücadele merkezleri vaatleri, Hacıosman Meydan düzenleme, İTÜ İstinye Finiküler Hattı, prestij caddeleri projeleri de toplantının dikkat çeken vaatleri oldu.