Toplumsal Haber Merkezi

31 Mart yerel seçimlerinin hazırlıkları, tüm hızıyla sürüyor. Partiler belirledikleri adayları peş peşe açıklıyor, ittifak, iş birliği hesapları da hız kesmeden devam ediyor. Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) ise gergin bir hava hakim. Özellikle İstanbul’da aday listesi savaşları yaşanıyor. Bu nedenle planlanana göre epey geciken aday duyurularında en son AKP’nin elindeki Beyoğlu Belediyesi’nin adayı da açıklandı. CHP’nin Beyoğlu Belediye Başkan adayı İnan Güney oldu. İnan Güney İBB Meclis Üyesi, aynı zamanda da Beşiktaş Belediyesi Beltaş A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı…

DİJİTAL AYAK İZİ TEMİZLİĞİ

Adaylığı açıklanan bir adayın ilk icraatı, çıkıp vaatlerini, projelerini açıklamak olur. En azından kamuoyunda alışılagelmiş yöntem budur. İnan Güney ise bambaşka bir yol izledi. İnan Güney’in ilk işi, “dijital ayak izi” diye tabir ettiğimiz geçmişini temizlemeye çalışmak oldu. 

İNAN GÜNEY TOPLUMSAL’A TOSLADI

İnan Güney’i rahatsız eden haberlere müdahale eden avukatları, Toplumsal’ın da kapısına çalmış bulundu. Şimdiye kadar kaç haber için bu girişim başarıya ulaştı bilmiyoruz ama söz konusu Toplumsal olunca İnan Güney ve avukatları duvara toslamış oldular.

TOPLUMSAL HANGİ PARTİ DİYE BAKMAZ

Kamuoyu, İnan Güney ve çevresinin göstermedikleri yüzlerini ilk Toplumsal’dan okumuştu. Vatan – Emek – Hürriyet şiarıyla yayın yapan Toplumsal, yolsuzluk iddialarının, şaibeli ilişkilerin hangi taraftan, partiden olduğuna bakmaksızın üstüne gitmekten bir an bile geri durmadı. İnan Güney ve ekibinin rahatsız olduğu habere gelelim, Toplumsal’ın ilçe başkanının değişmesine neden olan haberine yani…

O habere ulaşmak için tıklayınız

HABER İLÇE BAŞKANI GÖREVDEN ALDIRDI

İnan Güney’in Beyoğlu ile bir geçmişi var. Güney 2011-2014 arasında CHP Beyoğlu İlçe Başkanı olarak görev yapmıştı. Kendinden sonra bu göreve getirilen Şahin Dil, Toplumsal’ın gündeme getirdiği “ihalede usulsüzlük iddiaları” nedeniyle görevden alındı. 

ALİ AVCU YAZDI, YER YERİNDEN OYNADI

Toplumsal’ın kurucularından Gazeteci Ali Avcu, Mayıs 2021’de ‘KİMSESİZLERİN KİMSESİ’ köşesinde Eski CHP Beyoğlu İlçe Başkanı ve mevcut CHP İBB Meclis üyesi İnan Güney’in Beşiktaş ve Kartal belediyelerinde yaptığı usulsüzlükleri gündeme getirmişti. İhale usulsüzlüklerinde adı geçen CHP Beyoğlu İlçe Başkanı Şahin Dil görevden alınmıştı. Doğal olarak, görevden alma hamlesinin ayyuka çıkan yolsuzluk iddialarıyla ilgili olduğu düşünülmüştü. Haberde İnan Güney’in de disipline verilebileceği iddiasına yer veriliyordu.

BELTAŞ’TA NAYLON FATURA İDDİASI

Haberde ayrıca, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi İnan Güney'le ilgili Halk Market ve Beltaş'a dair naylon fatura iddiaları gündeme getirilmişti. Ayrıca Güney'in ve Beşiktaş Belediyesi yöneticilerinin göreve geldikten sonra edindiği ileri sürülen tapular, yine bu süreçte Toplumsal tarafından kamuoyuna duyurulmuştu.

TOPLUMSAL’A BEŞ AYRI SUÇTAN…

İşte aynı İnan Güney, rahatsızlığını avukatı aracılığıyla Toplumsal’a iletti. Avukat Nihad Karslı, Toplumsal’a “Kişilik haklarına saldırı”, “kişisel bilgilerin ifşası”, “aşağılama”, “hakaret” ve “iftira” suçlaması yaptı. Gönderdiği ihtarda “bu içerikler dedikodu niteliğinde kalmışlardır” iddiasını ortaya atan avukat, “Sayın Yetkili yukarıda verilen url’nin saydığımız gerekçelerle ve zaman itibari ile de haber niteliğini kaybetmiş olması ile kaldırılmasını talep ediyoruz” diyerek yanlışa bir yanlış daha ekledi. Oysa haber zaman anlamında niteliğini kaybetmiş olsa, kendisi bu ihtarı tarafımıza geçmezdi…

O habere ulaşmak için tıklayınız

‘YIPRATICI’ YASAL YOLLAR…

Bilindiği üzere İnan Güney’in avukatı, ihtarını “Aksi taktirde hiç istememize rağmen diğer yıpratıcı yasal yollara başvurmak zorunda kalacağımızı bildiriyorum” şeklindeki gözdağı tadında bir ifadeyle tamamladı. 

Korkmuyoruz…

Editör: Serdar Nazım Yüce