CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören’in yönetim kurulu başkanı olduğu Demirören Grubu’nun İddaa ihalesine girmesini meclis gündemine taşıdı.

İhalede en iyi teklifi yüzde 0.2 komisyonla Demirören Grubu ve ABD’li Scientific Games’in oluşturduğu Şans Girişim Ortak Girişim Grubu vermişti.

Başarır, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, “Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı’nın İddaa ihalesine girmesinden dolayı istifası istenecek midir?” diye sordu.

‘KENDİ ŞİRKETİNE AVANTAJ SAĞLADI’

Önergede şu ifadeler yer aldı:

“Halen Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı koltuğunda oturan bir kişinin söz konusu ihaleye girmesi etik olmamakla birlikte, bulunduğu konumdan dolayı ihale masasında kendi şirketine avantaj sağladığı aşikardır. Türkiye’deki futboldan sorumlu bir kişinin birçok alanda olduğu gibi bu alanda da ticarete soyunması kabul edilebilir durum değildir.

Bu çerçevede;

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı’nın ihaleyi alma noktasında istifa edeceği iddia edilse bile söz konusu ihaleye girmesi ne derecede ahlaki ve etiktir?

Hakem atamaları yapan merkez hakem komitesi başkanını atayan, futbolcu ve takımlara verilen cezaları görüşen tahkim kurulunu belirleyen organın başındaki bir kişinin, İddaa ihalesine girmesi birçok şaibeyi beraberinde getirmeyecek midir?

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı’nın İddaa ihalesine girmesinden dolayı istifası istenecek midir?”

İddaa ihalesinde en iyi teklif Demirören-Scientific Games ortaklığından