CHP’li Topuz’a vefasızlığın böylesi…

Ali Topuz,

1932’de Rize’nin Çayeli ilçesine bağlı Kanboz köyünde Mustafa ve Nazmiye çiftinin 3 çocuğunun ilkiydi. Yani ilk göz ağrısıydı. Nazmiye Hanım ile Baba Mustafa’nın üzerine titrediği gözünden bile sakındığı oğulları Ali Topuz ilköğretimi doğduğu köyünde bitirecekti, daha sonra Jandarma Astsubay olan Baba Mustafa’nın görevi dolayısıyla ortaokulu Ağrı’da, Liseyi Van’da okumak durumunda kalacaktı.

Çalışkan ve başarılı bir öğrenci olan Topuz İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni kazanarak İstanbul’a geldi.

1952’de Mimarlık Fakültesi’nden mezun olduktan sonra CHP Beylerbeyi ocağına üye olan Topuz; parti içerisinde ilçe başkanlığı, il başkanlığı, belediye meclis üyeliği, imar komisyonu üyeliği, partinin merkez yönetim kurulu genel sekreter yardımcılığı görevlerinde de bulundu.

1952’de CHP’ye üye olarak başladığı siyasi hayatını CHP’nin simge isimlerinden biri olarak sürdüren Topuz; 15, 16, 18, 20 ve 22. dönemlerde İstanbul milletvekili olarak da görev yaptı.

Milletvekilliği görevlerinin yanı sıra 15. dönem İmar ve İskân Bakanlığı, 16. dönemde Köyişleri ve Kooperatifler Bakanlığı görevlerinde bulundu.

Hayatının dörtte üçünü ülkesi ve partisi için sarf eden Topuz’un 1972’de CHP genel Başkanı olan İsmet İnönü’nün son CHP İstanbul il yöneticisi ve 2006’da hayatını kaybeden eski Başbakan Bülent Ecevit’in de ilk CHP İstanbul yöneticisi olarak da biliniyordu.

CHP içerisinde aktif çalışmalarını sürdürdüğü sırada 8 Şubat’ta KKTC’de rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Topuz’un beyin kanaması geçirdiği anlaşılmıştı. Hastaneye kaldırılan Topuz’un ameliyat edildikten sonra müşahade altına alınmasının ardından CHP milletvekili Haluk Koç’un ziyaret ederek doktorlarından bilgi aldıktan sonra ne devlet tarafından ne de ömrünün 67 yılını verdiği partisi tarafından bir daha aranıp sorulmamasına yakınları ve sevenleri “böyle vefasızlık olur mu?” diye tepki gösteriyorlar.

Bir buçuk ay KKTC’de tedavisi sürdükten sonra İstanbul Acıbadem Hastanesi’ne getirilen Topuz’un 2 aydır burada GATA’ya sevk edilmesi için 301’inci sırada bekletilmesine karşın CHP yetkililerinin duyarsız kalması aileyi ve yakın çevresini üzmekte.

CHP’li yöneticilerinin vefasızlığının yanı sıra yıllarca bakanlık yaptığı devletin de duyarsız olması düşündürücü…

Partisi için hayatının 67 yılını sarf eden CHP’li Ali Topuz’un İstanbul Acıbadem Hastanesi’nde partili yöneticileri tarafından yalnızlığa terk edilmesi Türk siyasi tarihine CHP’li yöneticilerinin ayıbı olarak geçecektir.

Kirazlı konusunda neden alttan alınıyor?

Kazdağları-Kirazlı çevre katliamı konusunu “Neden Bu Kadar Vicdansızlar?” başlıklı yazımda ele almıştım. Konunun bu sefer bir başka ve önemli yönünü ele almaya çalışacağım: devletin...

Montessori yöntemiyle eğitim-2

Montesorrı yöntemine geçen hafta bir giriş yapmıştık. Bu hafta Montesorrı yöntemine göre bir sınıf nasıl düzenlenir?, Sınıf içi uygulamalar nelerdir? Bunlardan bahsedeceğiz. Çocuk okulda olduğu...

Neden bu kadar vicdansızlar?

Son zamanlarda her gün devlet eliyle yürütülen yeni bir doğa katliamı haberini duyuyoruz. * Dünyanın sayılı güzelliklerinden Burdur’un Salda Gölü'ne 'millet bahçesi tesisleri' yapma kararı, *...

Ahlak toplumun temelidir

Çocuk eğitimi, ailede başlar, okul ve çevresiyle birlikte hayat boyu devam eder. Çocuğa ahlaki davranışların kazandırılması eğitimin önemli bir parçasıdır. Ahlak, bizim dini değerlerimizin...

Sol ve sokak

Türkiye'de 1950 li yıllarda çok ciddi bir sol örgütlenme vardı. 1960 lı yıllarda sol örgütlenme sokağa indi. DİSK bugün dahi yapamadığı kadar büyük katılımlarla...