CHP’li Topuz’a vefasızlığın böylesi…

Ali Topuz,

1932’de Rize’nin Çayeli ilçesine bağlı Kanboz köyünde Mustafa ve Nazmiye çiftinin 3 çocuğunun ilkiydi. Yani ilk göz ağrısıydı. Nazmiye Hanım ile Baba Mustafa’nın üzerine titrediği gözünden bile sakındığı oğulları Ali Topuz ilköğretimi doğduğu köyünde bitirecekti, daha sonra Jandarma Astsubay olan Baba Mustafa’nın görevi dolayısıyla ortaokulu Ağrı’da, Liseyi Van’da okumak durumunda kalacaktı.

Çalışkan ve başarılı bir öğrenci olan Topuz İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni kazanarak İstanbul’a geldi.

1952’de Mimarlık Fakültesi’nden mezun olduktan sonra CHP Beylerbeyi ocağına üye olan Topuz; parti içerisinde ilçe başkanlığı, il başkanlığı, belediye meclis üyeliği, imar komisyonu üyeliği, partinin merkez yönetim kurulu genel sekreter yardımcılığı görevlerinde de bulundu.

1952’de CHP’ye üye olarak başladığı siyasi hayatını CHP’nin simge isimlerinden biri olarak sürdüren Topuz; 15, 16, 18, 20 ve 22. dönemlerde İstanbul milletvekili olarak da görev yaptı.

Milletvekilliği görevlerinin yanı sıra 15. dönem İmar ve İskân Bakanlığı, 16. dönemde Köyişleri ve Kooperatifler Bakanlığı görevlerinde bulundu.

Hayatının dörtte üçünü ülkesi ve partisi için sarf eden Topuz’un 1972’de CHP genel Başkanı olan İsmet İnönü’nün son CHP İstanbul il yöneticisi ve 2006’da hayatını kaybeden eski Başbakan Bülent Ecevit’in de ilk CHP İstanbul yöneticisi olarak da biliniyordu.

CHP içerisinde aktif çalışmalarını sürdürdüğü sırada 8 Şubat’ta KKTC’de rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Topuz’un beyin kanaması geçirdiği anlaşılmıştı. Hastaneye kaldırılan Topuz’un ameliyat edildikten sonra müşahade altına alınmasının ardından CHP milletvekili Haluk Koç’un ziyaret ederek doktorlarından bilgi aldıktan sonra ne devlet tarafından ne de ömrünün 67 yılını verdiği partisi tarafından bir daha aranıp sorulmamasına yakınları ve sevenleri “böyle vefasızlık olur mu?” diye tepki gösteriyorlar.

Bir buçuk ay KKTC’de tedavisi sürdükten sonra İstanbul Acıbadem Hastanesi’ne getirilen Topuz’un 2 aydır burada GATA’ya sevk edilmesi için 301’inci sırada bekletilmesine karşın CHP yetkililerinin duyarsız kalması aileyi ve yakın çevresini üzmekte.

CHP’li yöneticilerinin vefasızlığının yanı sıra yıllarca bakanlık yaptığı devletin de duyarsız olması düşündürücü…

Partisi için hayatının 67 yılını sarf eden CHP’li Ali Topuz’un İstanbul Acıbadem Hastanesi’nde partili yöneticileri tarafından yalnızlığa terk edilmesi Türk siyasi tarihine CHP’li yöneticilerinin ayıbı olarak geçecektir.

Reform dedikleri: Kerizleri kandırmaca

İktidarın her icraatında olduğu gibi büyük gürültü ve şamatayla Mayıs sonunda açıkladığı “Yargı Reformu Strateji Belgesi”nin ilk uygulaması olan birinci yargı paketinin taslağı ortaya...

Yargının halleri: Suç duyurusu

Kendimi bildim bileli memlekette "Doğru olanı yapmak" isteyenler ile "Kendi doğrularını yapmak" isteyenler arasında bir mücadele var. Egemenlerin kendi doğrularını genel geçer doğrular olarak...

Diyanet kafası

20.09.2019 Tevazu İnsanı Yüceltir 13.09.2019 Her Can Dokunulmazdır 06.09.2019 Muharrem Ayı ve Aşura Günü 30.08.2019 Vatan Bize Emanettir 23.08.2019 Faizin Toplumsal Zararları 16.08.2019 Güvenli Bir Hayat İçin Afetlere Hazır...

Analar ağlasın mı ağlamasın mı?

Konu malum, çocukları pkk terör örgütüne katılan anneler Diyarbakır HDP İl Başkanlığı binası önünde oturma eylemi yapmaya başladı. Eylem Hacire Akar’ın 21 yaşındaki oğlunun...

Benim kanım parayla satılık değil!

''Benim kanım parayla satılık değil! diyerek İstiklal madalyası'nı alıp, maaşı reddeden Gazimiz ''Deli Osman'' lakaplı Osman Akkaş ve Suriye - Filistin Cephesi'nde hayıt yaprakları,...