CHP’li Öztrak’tan DSP açıklaması: Etik sorunu var

CHP MYK toplantısı devam ederken, CHP Sözcüsü Faik Öztrak dikkat çeken açıklamalar yaptı. Öztrak, 12 muhalif PM üyesinin verdiği PM’nin toplanması dilekçesi hakkında konuşurken, DSP’ye geçen isimlere de sert sözlerle yüklendi.

MUHALİF PM ÜYELERİNİN VERDİĞİ DİLEKÇE

Faik Öztrak, PM’nin toplanması hakkında, “Arkadaşlarımızın talebini en kısa zamanda hayata geçirmek için hazırlık yapıyoruz” dedi.

MEHMET FATİH BUCAK’IN ADAYLIĞI

Faik Öztrak, Şanlıurfa Siverek adayı Mehmet Fatih Bucak hakkında sorulan soruya ise şu şekilde cevap verdi:

“Belediye başkanlarının atanması veya atananların değişmesi partimizin iç meselesidir. Biz partimizin iç meselelerini kamuoyu önünde tartışılmasını doğru bulmuyoruz. Listeler zaten 19’unda açıklanacak”

MHP’Lİ CEMAL ENGİNYURT’UN AÇIKLAMASI

Öztrak, “Cemal Enginyurt ’15 Temmuz gecesinde CHP, MHP’lisi Saadet Partilisi omuz omuza mücadele ettik’ dedi. Bu çıkışı nasıl değerlendiyorsunuz?” sorusuna ise, “Doğrusu Enginyurt’un söylediği, Meclis’e ilk bizim arkadaşlarımız gitti. 15 Temmuz’u bir partiye mal etmek büyük haksızlık. Her şeyi ağızlarına geldiği gibi söylüyorlar. Bütün vatandaşlarımız oradaydılar” dedi.

ENGİN ALTAY’IN MECLİS BAŞKANLIĞI’NA ADAY OLACAK MI?

Öztrak, ”Meclis Başkanlığı için adayınızın Engin Altay olacağı iddia edildi. Bu iddia doğru mu? Meclis Başkanlığı seçiminde bir ittifak kurulacak mı?” sorusuna ”Henüz bu konular belli değil” cevabını verdi.

DSP’YE GEÇENLER

CHP’den ayrılarak DSP’ye geçen isimlerle ilgili de açıklama yapan Öztrak, şunları söyledi:

”DSP ile bir problemimiz olmaz, bizden aday olamadıkları için bizden DSP’ye geçenlerde bir etik sorunu olduğu ayan beyan ortadadır. Kendi partisini aday olmadığı için terk edenler seçilirse, milletimiz bize ne yapar diye tartıştığını da duyuyoruz. Biz birçok yerde başarılı olacağımızı görüyoruz. Bizi sürekli kavgalı evmiş gibi gösterenlerin, her gün ittifak yaptıkları şehir sayısını artıranların kaybetmekten çok korktuklarını görüyoruz.

Meclis Başkanı seçimi Meclis grubumuzun işidir, grubumuz buna karar verdiğinde bu açıklanır. Benim bildiğim kadarıyla DSP ile ilgili olarak bir çağrının Genel Başkan yardımcılarımız tarafından götürüldüğünü biliyorum.”

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ

Gündemdeki yeni askerlik sistemiyle ilgili AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a da eleştiriler yönelten Öztrak, ”Önce AKP Genel Başkanının açıklamasına değinelim. Bundan 10 ay önce gündemimizde bedelli askerlik yok, alırsak şehitlerimize saygısızlık ederiz demiştir. Şimdi bedellinin her türlüsü konuşuluyor. Bu seçimi kaybetme korkusunun Saray’ın bütün bacalarını sardığını gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Öztrak, TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın veda yemeğine CHP’lilerin de katılacağını belirtti.