CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin depremzedelere yönelik açıklamalarına tepki gösterdi.

Kış, şunları söyledi:

Acının siyaseti olmaz. Defalarca ‘Yaşanan felaketler üzerinden siyaset yapılmaz’ dedik ancak tarihimizin en büyük felaketi olan depremin daha birinci yıl dönümünde AKP hükümetinden skandal sözlere tanık olduk. 21 yıllık iktidardan depremzedelere verdiği sözleri tutması beklenirken Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Bize oy vermezseniz size hizmet yok’ diye halkı açıkça tehdit etmiştir.

Yetmedi, AKP'li Çevre Bakanı milyonların karşısında, canlı yayında, depremzedelerin ‘İyi ki evlerimiz yıkılmış, bize villa verdiniz’ dediklerini iddia etmiştir. Ailesini, yakınlarını, yuvalarını kaybeden insanlarımıza verilecek hiçbir villa, acılarını dindiremez Sayın Bakan. Depremzedelerimizin acılarını bu şekilde manipüle edenleri, şantajla oy toplamaya çalışanları tarih affetmeyecektir, bu millet affetmeyecektir.

NE OLMUŞTU?

6 Şubat depremlerinin yıldönümünde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, bir televizyon programının konuğu oldu. Deprem süreciyle ilgili açıklamada bulunan Özhaseki'nin evleri yıkılan vatandaşlarla ilgili sözleri ise tepki çekti. 

Depremzedelerin evlerinin yıkılmasından memnun olduklarını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki şu ifadeleri kullanmıştı:

*Şimdiye kadar gidip köy evlerini teslim ettiğim ve misafir olduğum ev sahipleri şunu söylüyor; Allah razı olsun. Bak evimiz yıkıldı (eğer ölüler de yoksa) yıkıldığı iyi olmuş bize mis gibi villa verdiniz diyor. 

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Antakya Spor Salonu'nda düzenlenen Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Hatay İlçe Belediye Başkan Tanıtım Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, "Merkezi yönetimle yerel yönetim el ele vermezse, dayanışma halinde olmazsa o şehre herhangi bir şey gelmez. Hatay'a geldi mi? Şu anda Hatay garip kaldı, mahzun kaldı" demişti.

Editör: Ercan Cankaya