Kübra Karabulut / Ankara

Geçtiğimiz yıl Etlik Şehir Hastanesi’nin açılmasının ardından Ulucanlar Göz Hastanesi’nin kapatılmasının gündeme gelmesi kamuoyunda büyük tepkiye neden olmuş ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca hastanenin kapatılmayacağına dair söz vermişti. Verilen sözün üstünden bir sene geçmeden Ulucanlar Göz Hastanesi’nin kapatılması yeniden gündeme geldi. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Daha önce verdiği hiçbir sözü tutmayan Sağlık Bakanı yine şaşırtmadı. Yılda 23 bin yoksul hastaya sağlık hizmeti veren ve ülkemizin en iyi göz hastanelerinden biri olan Ulucanlar Göz Hastanesi’ni kapatmaya çalışmak akıl tutulması yaşamaktan başka bir şey değildir” sözleriyle tepki gösterdi. CHP’li Emir, özellikle şehir hastanelerine daha çok hasta yönlendirmek için merkezde önemli ihtisas hastanelerinin kapatıldığına dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

“Özellikle Ankara merkezde, göz gibi bir alanda çok yoğun hasta olduğu ve hastalarımızın randevu almakta zorlandığını biliyoruz. Dolayısıyla mevcut hastaneleri kapatmak yerine daha çok merkezde hastane yapılma ihtiyacı ortada ama müteahhitler kazansın diye, müteahhitlere verilen garantiler tutturulsun diye son derece verimli çalışan ve yılda yüz binlerce hastaya hizmet veren hastanelerin kapatılmasını kabul etmiyoruz.”

ŞEHİR HASTANELERİNE HASTA BULMAK İÇİN MERKEZDEKİ HASTANELER KAPATILIYOR

Ulucanlar Göz Hastanesi’nin şehir hastanelerine hasta bulmak için kapatıldığını vurgulayan Emir, “Bu hastaneler özel bir bilgi ve deneyim birikime sahipler belli bir geçmişleri var. Bu hastanelerin geliştirilmesi, yeni hastanelerin açılması gerekirken mevcut hastaneler kapatılıyor. Bunu kabul etmiyoruz” diyerek bu yanlıştan geri dönülmesi yönünde çağrı yaptı.