CHP’den ‘Erdoğan miting yapmasın’ başvurusu

CHP’li Mahmut Tanal, Erdoğan’ın yapacağı mitinglerin Anayasaya ve Cumhurbaşkanlığı yeminine aykırı olduğunun tespiti yönünde tavsiye niteliğinde karar alınması talebiyle Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurdu. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerel seçim sürecine ilişkin söylemlerinin, çalışmalarının ve AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım […]

Gündem CHP’den ‘Erdoğan miting yapmasın’ başvurusu

CHP’li Mahmut Tanal, Erdoğan’ın yapacağı mitinglerin Anayasaya ve Cumhurbaşkanlığı yeminine aykırı olduğunun tespiti yönünde tavsiye niteliğinde karar alınması talebiyle Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurdu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerel seçim sürecine ilişkin söylemlerinin, çalışmalarının ve AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım lehine yürüttüğü seçim kampanyası ile yaptığı mitinglerin, Anayasaya ve Cumhurbaşkanlığı yeminine aykırı olduğunun tespiti yönünde tavsiye niteliğinde karar alınması talebiyle Kamu Denetçiliği Kurumu’na (Ombudsmanlık) başvurdu.

İMAMOĞLU’NU HEDEF ALIYOR, YILDIRIM’A OY İSTİYOR

Kamu Denetçiliği Kurumu’na sunduğu dilekçesinde, 23 Haziran İstanbul seçimlerine günler kala Erdoğan’ın yeniden sahneye çıkarak Ekrem İmamoğlu’nu hedef aldığını ve Binali Yıldırım’a destek istediğini anlatan CHP’li Tanal, bunun hukuk devleti ilkesine aykırı olduğunu kaydetti.

CUMHURBAŞKANLIĞI YEMİNİNİNDE TARAFSIZLIK VURGUSU

Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Erdoğan’ın, Anayasa’nın 103’üncü maddesine göre, “Üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine and içerim” şeklinde yemin ettiğini hatırlatan Tanal, bu yeminin gereği olarak Cumhurbaşkanı’nın siyasi görüşler arasında ayrım yaparak bazı adaylardan yana tavır takınamayacağının altını çizdi.

İSTANBUL ADAYIYMIŞ GİBİ MİTİNG DÜZENLİYOR

Erdoğan’ın 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçim sürecinden bu yana takındığı tutum, yaptığı açıklamalar ve vermiş olduğu demeçler dikkate alındığında sıklıkla tarafsızlık ilkesine aykırı hareketlerde bulunduğunun görüldüğünü vurgulayan Tanal, şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanının söylem ve eylemleri ettiği yemine ve Anayasaya aykırıdır. Kamu Denetçiliği Kurumu, her devlet kurumu, kuruluşu ve kişisi ile ilgili işlem yapma hak ve yetkisine sahiptir. Şu halde sayın denetim kurumunun Cumhurbaşkanının eylem ve işlemlerini denetimden geçirmesi gerekmektedir. Cumhurbaşkanının kamu kaynaklarını kullanarak miting gerçekleştirmesi, kamu kuruluşlarınca düzenlenen organizasyonlarda önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini etkilemeye yönelik konuşmalar yapması, bir adayın lehine çalışma yürütmesi, hatta adeta İstanbul adayıymış gibi mitingleri kendi organize etmesi kabul edilemez. Bu konuda sayın kuruma büyük sorumluluk ve görev düşmektedir.”

SADECE TÜRKİYE’DE CUMHURBAŞKANI MİTİNG YAPIYOR

“Dünyanın hiçbir ülkesinde devlet başkanının, cumhurbaşkanının, bir belediye başkanının lehine veya aleyhine miting yaptığı görülmemiştir. Ancak bir cumhurbaşkanının belediye başkanlığı seçimleri için sahaya inerek propaganda yapması, Türkiye’ye özgü bir hal almaya başlamıştır” diyerek tepkisini dile getiren CHP’li vekil Mahmut Tanal, Ombudsmanlık kurumunun üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini ifade etti.

En çok okunan haberler

Saray duyurdu: Atatürk’e ‘firavun’ diyen Nuri Pakdil öldü

Ankara Şehir Hastanesi'nde tedavi gören gerici yazar Nuri Pakdil 85 yaşında hayatını kaybetti.

Trump’ın Erdoğan’a yazdığı mektubun arkasındaki psikolojik nedenler

Günlerdir Türkiye ile birlikte bütün dünya Trump'ın AKP’li cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektubu konuşuyor. Efendim neymiş mesele diplomatik teamülleri aşıyor nezaket kurallarına uymuyormuş. Mektubun...

‘Ülkemde Neler Oluyor?’ programının bu haftaki konuğu İhsan Eliaçık

Toplumsal TV'de yayın hayatına başlayan, Linda Gözde Karasu'nun sunduğu 'Ülkemde Neler Oluyor?' programının bu haftaki konuğu İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık olacak. 

Ahmet Hakan: İmamoğlu isyanında haklıdır!

Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan, Haydarpaşa ve Sirkeci garları ihalesi ile ilgili İBB iştiraklerinin hukuksuzca elenmesine tepki gösterdi.

İstanbul’da kadın cinayeti! Eski eşine kurşun yağdırdı

İstanbul Beylikdüzü’nde gece saatlerinde bir kişi bir hafta önce boşandığı eski eşinin de içinde bulunduğu aracın önünü keserek otomobile kurşun yağdırdı. Aracın içindeki 2 kişi yaşamını yitirirken, saldırıyı düzenleyen kişi aynı silahla olay yerinde intihar etti.

Güncel

ABD başkanları ve tehdit mektupları

Amerika’nın Anadolu topraklarıyla ilişkisi, 1772’de donanması yakılan Osmanlı Devleti’nin; yeni savaş gemileri inşası için getirdiği mühendislerle başladı. O günden Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna kadar inişli-çıkışlı...

Bahçeli, ihraç ettiği isme ne gönderdi?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partiden ihraç ettiği eski MHP Milletvekili Yusuf Halaçoğlu’na dikkat çeken bir hediye gönderildi...

‘Tüm zeki komutanların hayal ettiği savaşsız zaferi bugün Putin kazandı’

Alman Die Welt gazetesi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Suriye’de, tarih boyunca neredeyse tüm zeki komutanların hayal ettiği savaşsız zafer kazandığını yazdı.

Seçimin galibi belli oldu: Beşiktaş’ın yeni başkanından ilk mesaj

Beşiktaş Kulübü'nün olağanüstü seçimli genel kurulunda rakipleri Serdal Adalı ve Hürser Tekinoktay'ı geride bırakan Ahmet Nur Çebi, siyah beyazlı kulübün 34'üncü başkanı oldu.

Haydarpaşa ihalesi: Nasıl bu kadar pervasızlar?

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı tarafından Haydarpaşa ve Sirkeci Gar binalarının kullanılmayan kısımlarının “kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılmak üzere” çıartıldığı ihaleye katılımcılardan İstanbul Büyükşehir...

ABD başkanları ve tehdit mektupları

Amerika’nın Anadolu topraklarıyla ilişkisi, 1772’de donanması yakılan Osmanlı Devleti’nin; yeni savaş gemileri inşası için getirdiği mühendislerle başladı. O günden Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna kadar inişli-çıkışlı...

Bahçeli, ihraç ettiği isme ne gönderdi?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partiden ihraç ettiği eski MHP Milletvekili Yusuf Halaçoğlu’na dikkat çeken bir hediye gönderildi...

Netflix şifresini paylaşanlara kötü haber

Netflix, şifresini arkadaşları ve ailesiyle paylaşan kullanıcılar için önlem alınacağını duyurdu. Netflix Ürün Yöneticisi Greg Peters, “Tüketici dostu yöntemleri denerken, sınırları ne kadar zorlayabileceğimize de bir bakacağız" dedi.

TELE 1’den yeni transfer

Sunucu Sedef Kabaş TELE 1'de program yapacağını duyurdu.

‘Tüm zeki komutanların hayal ettiği savaşsız zaferi bugün Putin kazandı’

Alman Die Welt gazetesi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Suriye’de, tarih boyunca neredeyse tüm zeki komutanların hayal ettiği savaşsız zafer kazandığını yazdı.

Lübnan’ın yolsuz başbakanından 24 maddelik tedbir paketi

Başbakan ve milletvekili maaşları yüzde 50 azaltılacak, banka ve sigorta şirketlerine yüzde 25 oranında vergi getirilecek....