CHP’den açıklama: İstanbul’da ‘sandık güvenliği’ ve ‘veri akışı’ nasıl sağlanacak?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) oyların güvenli şekilde sayılması ve merkeze iletilmesi için önlemlerini artırdı. Veri akışı iki partinin de kullandığı benzer sistemler üzerinden merkeze iletilecek, düzenli basın açıklamalarıyla kamuoyuna duyurulacak. CHP yetkilileri, seçim güvenliği ve düzenli veri akışı için aldıkları önlemleri BBC Türkçe’den Ece Göksedef’e anlattı. Gönüllü ve görevli sayısı 200 bin CHP Bilgi ve […]

Gündem CHP'den açıklama: İstanbul'da ‘sandık güvenliği’ ve 'veri akışı' nasıl...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) oyların güvenli şekilde sayılması ve merkeze iletilmesi için önlemlerini artırdı. Veri akışı iki partinin de kullandığı benzer sistemler üzerinden merkeze iletilecek, düzenli basın açıklamalarıyla kamuoyuna duyurulacak.

CHP yetkilileri, seçim güvenliği ve düzenli veri akışı için aldıkları önlemleri BBC Türkçe’den Ece Göksedef’e anlattı.

Gönüllü ve görevli sayısı 200 bin

CHP Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, seçim güvenliği ve veri akışı stratejisinin 31 Mart’la aynı olacağını, ancak bu kez gönüllü ve görevli sayısındaki artıştan dolayı önlemlerin çok daha büyük bir titizlik ve özenle uygulanacağını söylüyor:

“31 Mart’ta 12-13 bin İstanbul gönüllüsü varken şu an 150 bin kişi görevli olabilmek için başvurdu ve giderek de sayısı artıyor. Sahada çalışanlar da var. Ama şu olacak; o zaman 60 bin görevlimiz vardı, bugün görevli olarak yazdığımız, sistemimizde görevlendirme yapılan kişi sayısı şu an 100 bin civarı. Hâlâ devam ediyoruz, müşahit atamaları örneğin son güne kadar yapılacak. Her sandıkta yedekli çalışabileceğiz. Geçen seçimde seçim günü sandığa kontrole gelen vatandaşlarımızla birlikte 70 bin kişiyle koruduysak bu defa yaklaşık 200 bin kişiyle koruyacağız.”

1. Oy kullanma aşaması: Pusulalar mühürlenecek, her okulda bir avukat olacak

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), sandık kurullarının teşkilindeki sorunları ve ıslak imzalı tutanaklarda meydana gelen maddi hataları gerekçe göstererek İstanbul seçimlerinin yinelenmesi kararı almıştı.

Seçimlerin yeniden iptal edilmesine engel olmak adına, 23 Haziran seçimi öncesinde CHP, avukatlarıyla birlikte çalışma yaparak, sandık görevlileri ve müşahitlere verilen eğitimlerde, tutanaklar ve çetelelere ağırlık verdi.

Bunun yanı sıra seçimin yapılacağı her bir okulda CHP’ye gönüllü olarak başvuran veya görevli olan birer avukat bulunacak. Adıgüzel, “Sandıkta görevlilerimiz sıkıştığı anda her okulda avukatlarımız olacak” diyor.

Her okulda daha önceki seçimlerde olduğu gibi ve birçok partinin olduğu gibi CHP’nin birer kat sorumlusu, birer de okul sorumlusu olacak. Adıgüzel, oy kullanılması aşamasında bu sorumluların ve sandık görevlilerinin alacağı önlemleri anlattı:

“Her pusulanın mühürlenmesini sağlayacağız. 16 Nisan’daki değişiklik, pusulaları mühürlemeyin demiyor, mühürlemediyse geçerli sayın diyor. Çok önemli bir kontrol aracı bu, dışarıdan bir pusula girmesini önler sandığa. Pusulanın da sadece bir köşesinin mühürlenmesine karar verilse, onu da o anda sandık kurulu kurayla belirlese ve öncesinde kimse bilemese hangi köşenin mühürleneceğini; baktıkları zaman seri bozulduğunda derler ki: Acaba buraya dışarıdan bir oy mu geldi? Bunlar alınabilecek çok basit önlemler.

“Çetelelerin imzalanması gerektiğini de eğitimlerde iyice anlatıyoruz. Bunlar aslında seçim sonucunu etkilemiyor, önemli olan sandığa giren irade. 51 tane çetelelerin imzalanmadığı sandık gönderdi AKP, bunları delil olarak gönderdi seçim kuruluna. Sonra 6 tane daha ekledi. Bunlar tekrar sayıldı tümü, Ekrem İmamoğlu lehine 13 oy fazla çıktı. Bu defa daha özenli tutulmasıyla ilgili uyarıyoruz. Yasa, çeteleye bakılır demez, tutanakta sorun varsa çeteleye bakılır der. Buradan iptal olmaz ama yine de daha özenli olmak konusunda eğitim veriyoruz.”

2. Oyların ilçe seçim kuruluna götürülmesi: Okulda, arabada ve ilçede kontrol sağlanacak

Adıgüzel, “Her seçim dönemi sandık görevlisine diyoruz ki; oyların sayıldıktan sonra tasnif edilip yerleştirildiği çuvalın seçim kuruluna gidişini takip edin. O çuval değiştirilmeden, yolda başka bir arabaya yüklenmeden takip edin, çuvalın konulduğu araca binin diyoruz arkadaşlarımıza. Tutanağın da bir nüshası da alınıyor, uyuşma olmaması zor zaten. Her seçimde yaptığımız bir çalışma bu” diyerek oyların ilçe seçim kuruluna götürülmesi sürecinde alınan önlemleri özetledi.

“Seçim öncesi okulların içi gezilecek, sabah 5’te çalışmaya başlayacağız, hiçbir okulun hiçbir köşesinde önceden hazırlanmış oy pusulalarının bulunmadığından emin olacağız.

“Oyların konulduğu torbalar kapatılıp mühürlendikten sonra sandık kurulu başkanına bir üyemiz arabaya kadar eşlik edecek, okulun içerisinde hiçbir yere uğramadığından emin olacak.

“Oyların ilçe seçim kuruluna götürülmesi sırasında arabaya da görevliyle birlikte binecek CHP’li sandık kurulu üyesi. Binmeden önce araba aranacak, içinde başka bir torba olmadığından emin olacağız. Her bir araba numaralandırılıyor zaten, onlara eskortluk edecek bizim arabalarımız da olacak ilçe seçim kuruluna kadar. Yolda bir yere sapmadığından emin olacağız.

“Arabalar okuldan yola çıktığında okul sorumlusu, ilçede sorumlu olan görevlileri arayacak. İlçe seçim kurullarında her bir partiden 10’ar kişi olur görevli olarak. Bunlardan 2’si arabayı kapıda karşılayacak. 2 görevli, içeri girerken eşlik edecek. Oyların ilçede toplandığı salonları, genelde spor salonları oluyor, birden farklı girişi olabilir. Oy torbalarının gireceği kapının dışındaki girişlerde de diğer arkadaşlarımız bekleyecek ki buralardan farklı şekilde girişler olmasın, başka oy pusulaları taşınmasın.

3. Veri akışı: Her okulda bilişim sorumlusu

Sayım aşamasına geçildiğinde, kontrolleri yapan arkadaşlarımız bu defa veri akışını sağlamak için görev alıyor” diyen Adıgüzel, oy kullanılacak olan 1919 okulun tümünde CHP’nin görevlendirdiği bilişim sorumlularının olacağını söyledi:

“Seçim sonuçlarını izleme sürecine bakarsak; 24 Haziran’dan beri çalıştığımız bir mobil uygulamamız var. Sonuçlar oradan sisteme giriyor. Belli kişiler kullanma yetkisine sahip, o kişiler o seçim sonuçlarını giriyor sisteme. Bu kişiler okul bilişim sorumluları. Bizim özel atadığımız, İstanbul’daki 1919 okulun tümünde bilişim sorumluları var, onlardan geliyor veriler. İlçelerde de CHP’nin veri giriş sorumlusu var.”

CHP’li yazılımcıların oluşturduğu sisteme üç farklı yerden bilgiler geliyor:

  • Okul bilişim sorumlularının gönderdiği sonuçlar
  • İlçelerdeki veri giriş sorumlularından gelen sonuçlar
  • YSK’nın, partilerin de görebildiği sisteme girdiği sonuçlar

CHP’nin oluşturduğu sistemde, bu üç farklı yerden gelen veriler uyuşmazsa, o satır kırmızı görünüyor.

Bu, o sandıktan ya da okuldan gelen verilerde hata olduğu anlamına geliyor. Bu satır yeşile dönene kadar itiraz ya da maddi hataların düzeltilmesi yolları denenerek çalışılıyor.

CHP bu sistemi sadece gidişatı görebilmek ve sonuçlar takip edebilmek için oluşturmuş. Adıgüzel, bu sistemden gelen verilerin seçim akşamı düzenli basın açıklamalarıyla duyurulacağını, haber kanallarına ya da farklı platformlara bu sistemden doğrudan veri akışı olmayacağını anlatıyor:

“Stratejimiz 31 Mart’la aynı şekilde yürüyecek. Biz kendi sistemimize veriler geldikçe adım adım ekrana çıkıp bilgilendirmemizi yapacağız. Biz bir ajans değiliz, teknoloji firması değiliz, siyasi partiyiz, doğru sonucu vermek zorundayız. Adım adım, kendi süreçlerimizi kontrol ederek, basın açıklamalarıyla duyuracağız sonuçları.”

En çok okunan haberler

Nagehan Alçı: Canan Hanım Marksist ben ise liberal-demokratım

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na verilen 9 yıl hapis cezasını eleştirdi

Bilal Erdoğan: Hedefimiz peygamberimizle cennette sohbete katılmak

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin 2019-2020 eğitim öğretim yılı açılış törenine katılan İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanvekili Bilal Erdoğan, “Her şeyden önce hedefimiz Kartal mezunu olmak değil, insan olmak ve yaratılmışların en şereflisi olan insanın, en mükemmel hayatı yaşamış olan peygamber efendimiz gibi yaşamaya gayret etmek, sonunda onun sancağı altında, o sohbet halkalarına cennette katılabilmek şerefine nail olmak için yaşamak” dedi.

Damat ve 6 bakan gidiyor: Metin Feyzioğlu atanacak mı?

Can Ataklı, 'Adalet Bakanı'nın da “gidebileceğini” söyledi Ankaralı dostum, belki de “Metin Feyzioğlu'na yer açmak içindir” diye de ekledi.' ifadelerini kullandı.

İmam hatip dayatması: Ya imam hatibe ya evinize!

Türkiye’de, okulun ilk günü imam hatip seçeneğini reddettiği için Kocaeli’nde 59 liseli eğitim dışı kaldı.

Berat Albayrak’ın suyu ısındı: Baba nasıl yaptın?

Murat Muratoğlu, ekonomik kriz nedeniyle açıklanan reform paketlerini yazdı.

Güncel

MEB menzil tarikatı okulunu dayattı! Çocuklarımız tarikatın eline düşer

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, yeni eğitim öğretim yılında Eskişehir Sivrihisar’da yaşanan skandalı gündeme taşıdı.

Erdoğan: Dostum başkan Trump

Erdoğan "Dostum başkan Trump ile samimi ve güçlü bir diyaloğumuz var" şeklindeki açıklamasının ardından "Ama şu anda 50 bine varan TIR ile buradaki terörist gruplara araç gereç mühimmat gönderilmesi bizleri ciddi şekilde rahatsız etmektedir" dedi.

Ali Babacan sessizliğini bozdu! Abdullah Gül’ün konumu ne olacak?

Kurucusu olduğu AKP'den istifa ederek yeni parti kurma çalışmalarını hızlandıran Ali Babacan sessizliğini bozdu. Babacan, "2020’ye kalmadan partiyi kuracağız" diye konuştu.

Damat ve 6 bakan gidiyor: Metin Feyzioğlu atanacak mı?

Can Ataklı, 'Adalet Bakanı'nın da “gidebileceğini” söyledi Ankaralı dostum, belki de “Metin Feyzioğlu'na yer açmak içindir” diye de ekledi.' ifadelerini kullandı.

Berat Albayrak’ın suyu ısındı: Baba nasıl yaptın?

Murat Muratoğlu, ekonomik kriz nedeniyle açıklanan reform paketlerini yazdı.

MEB menzil tarikatı okulunu dayattı! Çocuklarımız tarikatın eline düşer

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, yeni eğitim öğretim yılında Eskişehir Sivrihisar’da yaşanan skandalı gündeme taşıdı.

Yine yurttaşın cebinden çıktı!

Osman Gazi Köprüsü’nden Temmuz 2016 ve Haziran 2019 tarihlerini kapsayan 3 yıllık dönemde 22 milyon araç geçtiği bildirildi. Köprü için yılda 14 milyon 600 bin (3 yılda 43 milyon 800 bin) araç geçiş garantisi bulunuyor. Köprüden garanti edilenin yarısı kadar geçiş sağlandığı ortaya çıktı.

Esenler Otogarı tamamen İBB’ye geçti

Esenler Otogarı'nın tüm envanteri ile İBB'ye devredilmesinin ardından ilk işi giriş - çıkış ücretlerinde yaşandı. Ücretler, 130 TL’den 80 TL’ye düşürüldü.

Erdoğan: Dostum başkan Trump

Erdoğan "Dostum başkan Trump ile samimi ve güçlü bir diyaloğumuz var" şeklindeki açıklamasının ardından "Ama şu anda 50 bine varan TIR ile buradaki terörist gruplara araç gereç mühimmat gönderilmesi bizleri ciddi şekilde rahatsız etmektedir" dedi.

Ali Babacan sessizliğini bozdu! Abdullah Gül’ün konumu ne olacak?

Kurucusu olduğu AKP'den istifa ederek yeni parti kurma çalışmalarını hızlandıran Ali Babacan sessizliğini bozdu. Babacan, "2020’ye kalmadan partiyi kuracağız" diye konuştu.

İSKİ Genel Müdürlüğü’ne atama

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB'ye bağlı kuruluşlardan İSKİ Genel Müdürlüğü görevine kurumda önemli görevlerde bulunan Raif Mermutlu’yu atadı.