CHP'de Kayseri, Ağrı, Muş, Mardin, Van ve Hakkari il başkanlarının görevden alınıp yerlerine atama yapılması tartışma yarattı.

MYK toplantısında alınan kararı bazı partililer "kongre sürecine genel merkezin müdahalesi" olarak ifade etti. . Parti Meclisi Üyesi Tekin Bingöl, itirazların görüşülmesi için meclisin toplanması gerektiğini belirtti.

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, CHP’de uzun yıllar örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı görevinde bulunan Parti Meclisi Üyesi Tekin Bingöl geçmişte kongre takvimi işlerken il yönetimlerinin görevden alındığı bir örnek olmadığını söyledi.

İtirazların görüşüleceği organ olan Parti Meclisi’nin, rutin takvimi beklemeden bir an önce toplanması gerektiğini belirten Bingöl büyük kurultay tarihi için de “Çok rahat şekilde ekim ayına gelmeden kongre süreçleri bitirilebilir. Dolayısıyla yerel seçimlerden önce kurultayın yapılmasında büyük yarar var. Tıpkı yenilenmiş dinamik hale dönüştürülmüş ilçe ve il örgütleri gibi yenilenmiş bir Parti Meclisi ve ondan oluşturulacak yeni MYK ile yerel seçime gitmek bana daha akılcı geliyor”  dedi.