Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), dün gece yapılan Parti Meclisi toplantısında kritik il ve ilçelerdeki adaylarını belirledi. Ancak, isimlerin netleşmesinin ardından CHP'de bugün üç önemli istifa yaşandı. İlk istifa haberi, partinin eski İstanbul Milletvekili ve genel sekreteri Gürsel Tekin'den geldi. Tekin, CHP'nin kuruluş ilkelerinden uzaklaştığı gerekçesiyle istifa kararı aldığını sosyal medya üzerinden duyurdu. "Gençlik yıllarımdan beri hayatımı adadığım, ilkelerini kalbime mühürlediğim Cumhuriyet Halk Partisinden yine inandığım, uğruna yaşadığım ilkeler bunu emrettiği ve mevcut yapıda çalışma imkanım kalmadığı için büyük bir üzüntüyle istifa ediyorum." dedi.

İkinci istifa haberi, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin'den geldi. Partisinden istifa eden Çetin, 31 Mart seçimleri için aday gösterilmemesi üzerine, "Önce yerelde, ardından genelde iktidarı hedeflemesi gerekirken Cumhuriyet Halk Partisi mevcut yönetiminin sadece kendi parti içi iktidarlarını korumaya yönelik taktikler geliştirmeye çalıştığını kaygıyla izlemekteyiz. Bunu son aday belirleme yöntemlerinde de net bir şekilde gördük." ifadelerini kullandı.

Üçüncü istifa haberi ise Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay'dan geldi. Akay da CHP'den istifa ettiğini açıkladı. Bu gelişmeler, partideki iç dinamikleri ve seçim stratejilerini etkileyebilecek önemli adımlar olarak değerlendiriliyor.