CHP'de başlayan ''değişim'' tartışmaları İmmaoğlu ve parti kurmaylarının zoom üzerinden toplantı yapmasının ortaya çıkışıyla alevlendi. 

Parti yöneticileri yapılan toplantıyı sert bir şekilde eleştirmeye başlayınca CHP kulsilerinde ipler gerildi. Kulislerde edinilen bilgilere göre muhalifler, “değişim” isterken, genel merkez ise “yenilenme”den yana.

Cumhuriyet'in haberine göre; CHP Grup Başkanı Özgür Özel’in ekibinin, genel başkanlık için güçlü adaylardan biri olarak görülen İmamoğlu ekibine “öneride bulunduğu” iddia edildi. Bu kapsamda “Özel’in Genel Başkan olmasının, İmamoğlu’nun İBB Başkanlığı’na devam etmesinin, zamanı gelince de partinin cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesinin önerildiği” öne sürüldü.

Özel, seçimlerin ardından genel başkan adaylığını açıklamıştı. Özel'in İmamoğlu'nun ekibine bulunduğu öneriye sıcak bakılmadığı da ifade edildi. 

GÖREVDEN ALINMA ÖNERİSİ
Partinin önceki gün gerçekleştirilen Merkez Yürütme Kurulu’nda ise, bazı MYK üyelerinin, İmamoğlu öncülüğünde gerçekleştirilen ve görüntülerinin sızmasının ardından tartışma yaratan toplantı nedeniyle “CHP’nin Meclis Grubu’nun görevden alınmasının önerildiği” belirtildi. Üyelerin seçimle gelmesi nedeniyle görevden almanın mümkün olmadığı da kaydedilirken, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun öneriye sessiz kaldığı ve yorum yapmadığı aktarıldı.

CHP Genel Merkezi’nde, olağan kurultay sürecine ilişkin de değerlendirmeler yapılıyor. Şu ana kadar İstanbul’da 570 mahallede seçim yapıldığı, bu seçimlerin 520’sinde Kılıçdaroğlu ekibinin, 50’sinde ise İmamoğlu ekibinin çıktığını belirten yöneticiler, Karadeniz’de de çoğunluğun Kılıçdaroğlu’nun ekibinde olduğunu kaydediyor.  

MAZERET BİLDİRİLDİ
Ayrıca 23 Temmuz’da gerçekleştirilecek belediye başkanları toplantısına da 210 belediye başkanının katılacağı yönünde bildirimde bulunduğu, 30’unun ise mazeret bildirdiği, buna karşın “Kemal Bey’in yanındayız mesajı verdiği” belirtiliyor. Söz konusu belediye başkanları toplantısı, İmamoğlu öncülüğündeki toplantının görüntülerinin sızmasının ardından İmamoğlu ile Kılıçdaroğlu’nun ilk kez bir araya geleceği toplantı olacak. İki ismin görüşüp görüşmeyeceği ise henüz bilinmiyor.