Çalışan emeklilere 5 bin lira verilmesini öngören düzenleme yılbaşından önce yasalaşacak.

TBMM Genel Kurulu, 25 Aralık'ta tamamlanacak bütçe maratonunun ardından, ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren "Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi" görüşmelerine devam edecek. Genel Kurul, önceden 43 maddesi kabul edilen 86 maddelik teklifin diğer maddelerini ele alacak. Bu teklif, çalışan emeklilere 5 bin lira ödenmesine yönelik düzenlemeyi de içermektedir.

TBMM Genel Kurulu'nda, yeni yıl öncesinde bu teklifin yasalaşması ve çalışan emeklilere 5 bin lira ödeme düzenlemesinin uygulanması planlanmaktadır. Genel Kurul'un, bu teklifin yasalaşmasının ardından çalışmalarına ara vermesi öngörülmektedir.

Daha önce kabul edilen kanun teklifiyle, çalışmayan emeklilere 5 bin lira ödeme yapılması kararlaştırılmış ve 2023 Ekim ödeme döneminde gelir veya aylık ödemesi yapılan sigortalı ve hak sahiplerine bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira ödenmiştir.

Ancak, çalışan emeklileri kapsamayan bu düzenleme, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı çiftçiler gibi bazı grupları dışarıda bırakmıştır. Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı çiftçiler, çalışan emekli sayıldıkları için 5 bin TL emekli ikramiyesi ödemesinden yararlanamamışlardır.