Bozcaada, diğer adıyla Tenedos, Ege Denizi'nde bulunan küçük bir adadır. Ege'nin kuzeydoğu kesiminde, Çanakkale Boğazı'nın girişine yakın bir konumda yer almaktadır.

Bozcaada yaklaşık 40 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Türkiye'nin en büyük üçüncü adasıdır ve engebeli arazisi, kayalık kıyıları ve güzel plajları ile bilinir. Ada, sıcak yazları ve ılıman kışları ile eşsiz Akdeniz iklimi ile tanınır.

BOZCAADA TARİHİ
Bozcaada, binlerce yıl öncesine dayanan zengin bir tarihe sahiptir. Antik Yunanlılar, Romalılar, Bizanslılar, Venedikliler ve Osmanlılar da dahil olmak üzere çeşitli uygarlıkların yaşadığı yer olmuştur. 

Ada, stratejik konumu nedeniyle sayısız savaş ve fetihlere sahne olmuştur. Yunan mitolojisinde Tenedos, Antik Çağ’da Leukophrys günümüzde Bozcaada, ülkemizin köyü olmayan tek ilçesi olma özelliği taşımaktadır.

BOZCAADA'YA NASIL GİDİLİR?
Türkiye'nin farklı noktalarından adaya ulaşım sağlanmaktadır. En yakın havaalanı, yaklaşık 55 kilometre uzaklıktaki Çanakkale Havaalanı'dır. Buradan karayolu ile Geyikli beldesine  ulaşabilir ve feribotla Bozcaada'ya devam edebilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Bölgeye arabayla ulaşabilmek için ise, İstanbul üzerinden Tekirdağ, Çanakkale, Gelibolu ve Ezine güzergahını takip etmek gerekir. Daha sonra Geyikli belgesine ulaşmak için feribotu kullanarak Bozcaada’ya kolaylıkla geçilebilir.

BOZCAADA GEZİLECEK YERLER
Bozcaada, doğal güzellikleri ve tarihi yerleri ile ziyaretçilere büyüleyici  bir ortam sunmaktadır. Bozcaada; dar sokakları, geleneksel taş evleri ve iyi korunmuş kalesiyle öne çıkmaktadır.

Ada ayrıca üzüm bağları ve şarapçılık geleneği ile de tanınır. Bozcaada, mükemmel yerel şaraplar üretir ve bölgenin ünlü şaraplarını tatmak için üzüm bağlarını ve şarap imalathanelerini ziyaret edebilirsiniz. 

Ayrıca adanın Ayazma, Habbele ve Akvaryum gibi güzel plajları Ege'nin berrak sularının tadını çıkarmak isteyen ziyaretçileri cezbeder.