Sözcü'den Yaşar Anter'in haberine göre, yaz sezonunda umutların yüksek tutan turizmciler art arda galen zamlarla da şoke oldu. İç turizmde beklenen hareketlilik olmayınca 5 yıldızlı ve lüks otellerin, yüzde 50 doluluk oranında kaldığı ve personel çıkarmaya başladığı öne sürüldü.

Profesyonel Otel işletmecisi Hüseyin Softa, iç ve dış turizmde müşteri sıkıntısını yaşandığını belirterek “Sezon itibariyle içinde bulunduğumuz zaman diliminin en hareketli zamanlar olması gerekiyordu. Yani doluluk oranlarımızın yüzde 95 olması gerekirdi. Ama tablo tam tersine gidiyor. Veriler, bizler için iyi şeyler söylemiyor. Otel doluluk oranlarımız yüzde 50'lere kadar inmiş durumda. Bu rakamlar bizleri üzüyor” dedi.

Hem deprem hem de seçimin etkisiyle bir güvensizlik ortamı oluştuğunu belirten Softa, yurt dışına deprem etkisiyle satışların olmadığını, arkasından seçimin güven kaybına neden olduğunu belirtti.

Bodrum Profesyonel Otelciler Derneği Başkanı Sabahattin Duman ise “Birçok 2-3 yıldızlı otel butik otele dönüştü, 5 yıldız ve lüks otellerin sayısı da arttı fiyatları da. Bayramdan sonra beklenen artış olmayınca lüks oteller personel çıkarmaya başladı diye duyuyoruz. Ancak 2-3 yıldızlı otellerde durum normal”  açıklamasını yaptı.