Aziz Petrus Kalesi olarak da bilinen Bodrum Kalesi, Muğla ilinin turistik ilçelerinden Bodrum'da yer almaktadır.

Kalenin inşasına 1402 yılında başlanmıştır ve yapımı 1523 yılına kadar sürmüştür. Kalenin 15. yüzyılda St. John Şövalyeleri tarafından inşa edildiği bilinmektedir. Bodrum Kalesi aslen bölgeyi istilardan korumak amacıyla inşa edilmiştir. 

1960 yılından itibaren Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan kale, tarihi boyunca hapishane ve gümrük idaresi olarak da işlev görmüştür.

Bodrum Kalesi, yakındaki Halikarnas antik kenti ile birlikte 2016 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınmıştır.

BODRUM KALESİ'NE NASIL GİDİLİR?
Bodrum'da hemen her noktadan görülebilecek konuma sahip olan kaleye ulaşım da oldukça kolaydır. Bodrum Merkeze ya da Milas Bodrum Havalimanı’na yaklaşık 40 dakika mesafede bulunmaktadır.

BODRUM KALESİ MİMARİSİ
Kale, etkileyici bir mimariye sahiptir. Kalenin içinde 7 adet giriş kapısı bulunmaktadır. Ana girişi Fransız Kulesi göze çarpan bir özelliktedir.

Tasarımı; Gotik, Rönesans ve Osmanlı mimarisinin harmanlanmasıyla dikkat çekmektedir.

SUALTI ARKEOLOJİ MÜZESİ
Kale bugün Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır. Müzede, Ege Denizi'ndeki gemi enkazlarından çıkarılan geniş bir eser koleksiyonunu sergilenmektedir. Müze içerisinde çeşitli dönemlere ait diğer nesnelerin yer aldığı sergileri keşfedebilirsiniz.

Bodrum Kalesi'ni ziyaret ettiğinizde, zengin tarihe tanıklık etmeyi, olağanüstü müzeyi keşfetmeyi ve etkileyici manzarayı izlemeyi unutmayın.