Merih Bayraktar

Bodrum bu seçim şarkısı ile adeta yankılanıyor,  yankılanmak ne kelime adeta yıkılıyor.
"Her işi sevdayla yaptık,
Olmaz olana aşkla yaklaştık .
Her kararımızda duygusaldık, iyi ki de yaptık, bile bile yaptık.
Bir adam geliyor haberin var mı, bir adam var ki sözünün eri, bir adam geliyor içimizden biri, bir adam var ki yok ki daha iyisi."

Whatsapp Image 2024 03 20 At 18.08.50 (1)

"Bir insanı kendinize kardeş yapmak için önce onu kardeşiniz kabul etmelisiniz."

Seçim şarkısı böyle sürüp gidiyor. Seçim arabalarından yükselen bu şarkı hangi partiye oy verirse versin tüm Bodrumluların ilgisini çekerken  dolayısıyla benim de kulağıma hoş geldi, ilgi odağım oldu . 
Kimdi bu gelen 'bir adam.' Gazetecilik refleksi ile  mercek altına aldım bu gelen adamı. Sonrasında 'Bir adam geliyor'un başrol aktörünün İYİ Parti Bodrum Belediye Başkan Adayı Raşit Emir Süer olduğunu öğrendim. Seçim afişlerinde, yaşamında hiç tebessüm etmeyen siyasilerin gülen fotoğraflarını görürüz ya Raşit Emir Süer de gülen bir siyasi pozu vermişti.
Önceki hafta, şimdiki Bodrum Belediyesi Başkanı ve Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Ahmet Aras'ın, Süer'in seçim bürosunu ziyareti sırasında yaşanan diyalog Bodrum'un gündemine adeta bomba gibi düştü. Raşit Emir Süer'in, Başkan Aras'ın elini sıkmaması ve Bodrum halkına verdiği sözleri tutmamadığını sert bir dille söylemesi biraz gerginlik yaratsa da derin iz bıraktı.
O iz dolayısıyla bende de kaldı ve Raşit Emir başkanla bir yerde denk gelince hem kendini tanıtmak hem de o diyalogla ilgili bilgi almak istedim kendimce. Bir mekanda iftar yemeğinde karşılaştık Süer ile, selamlaştık. "Başkan müsait olduğunuzda biraz konuşabilir miyiz?" önerimi kırmayıp masamıza gelince ortamda sıcak bir sohbet havası esti. Raşit Başkan, tanıdığım samimi görünüp sonradan ulaşılamayan siyasi profilinden değil. Sıcak, samimi, konuşurken insanın gözünün içine bakan, bakışlarını kaçırmayan sert bakışlarını gülen yüzü ile örten sempatik bir kişilik. Ben, "Sizi tanımadan ön yargılarım vardı, yarım saatlik sohbetin ardından bu ön yargım değişti" derken Süer de benim samimiyetimi anlamıştı.
Fakat kafamda hep başkan Aras ile olan diyalog var. İlk soru geliyor başkana . 
"Size misafir gelen birine bu davranış biraz sert olmadı mı?"
Süer yanıtı çok net veriyor: "Ben bu diyalog geçmeden şöyle bir açıklama yaptım. Ben Tamer'in (Tamer Mandalinci CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı ) elini sıktım ama Ahmet Aras'ın, Mehmet Tosun'un (AKP Bodrum Belediye Başkan Adayı) elini sıkmayacağım, bunlar benden siyasi nezaket bekliyorlar göstermeyeceğim. Kim bu millete haksızlık ettiyse, buna şahitliğim varsa onlarla problemim var."  diyor ve konuyu sonlandırıyor. Ben de bir daha açmıyorum. 

raşit emir süer

RAŞİT EMİR SÜER KİM?

Ordu Perşembeli 1984 doğumlu, 2 kız çocuğu babası bir iş insanı Raşit Emir Süer ve Ordu'nun tanınmış iş insanlarından Tayfun Süer'in oğlu. Aslen turizmci, gıda, enerji ve lojistik sektörlerinde hem Türkiye hem de dünya çapında başarılı  girişimlere imza atmış birisi. 2016 yılında Paket Taxi'yi kurmuş, Türkiye'deki ilk 'esnaf kurye' sistemini hayata geçirmiş . Raşit Emir Süer  'Kuryelerin Abisi' olarak biliniyor. Paket Taxi, Migros ortaklığinda 'Esnaf Kurye' modeli ile 81 ilde 8 binden fazla çalışanıyla hizmet veren sektörün lider firması oldu . Süer , 2021'de Türkiye Kristal Küre  Ödülü'nün de  sahibi.

bodrum iyi parti

NELER YAPACAĞIZ?

Raşit Emir Süer Bodrum'da seçimi kazanması durumunda yapacaklarını da şöyle sıralıyor.

·        İlçemizde “Altyapı” Bir Spor Terimi Olarak Kalmayacak!

Bodrumluların kanayan yarası altyapı problemlerini profesyonel ekiplerimizle geldiğimiz ilk günden itibaren ele alıp sorunlarımızı çözeceğiz. Yeraltı kaynakları kısıtlı olan Bodrum’a temiz suyu yeni kaynaklar bularak getireceğiz. Bodrum’umuzu vidanjöre mahkum etmeyeceğiz, Bodrum’umuza gerekirse Bağdat’tan su alıp getireceğiz yine de temiz ve pis su problemini çözeceğiz!

·        Arıtma Tesislerinin Bağlantılarını Tamamlayıp, Kapasitelerini Arttırıyoruz.

Büyükşehir belediyemiz ile ortaklaşa çalışarak, mevcut arıtma tesislerinin evler ile olan bağlantılarını derhal tamamlamaya söz veriyoruz. Mevcut arıtma tesislerimizin kapasitelerini arttırıp Bodrumun kanalizasyon sorununu çözüyoruz.

·        Sahiller Hepimizin!  

Sahil şeridinde halkımızın denize erişmesini engelleyen set ve duvarları kaldırıp, herkesin dilediğince denize ulaşmasına imkan sağlayacağız.

·        Bodrumluyuz Farklıyız.

Bodrum ilçemizde ikamet eden Bodrumlular İYİ belediyecilik döneminde ayrıcalıklara kavuşacak. Bodrumda ikametgah sahibi Bodrumlular su hizmetinden, diğer abonelerden 5 kat daha ucuz tarife ile faydalanacak ve Bodrum Belediyesi kafelerinde ayrıcalıklı indirimlere sahip olacak.

·        İyi Pati, İyi Dost, İyi Bakım.

Patili dostlarımız için dünya standartlarında hayvan rehabilitasyon merkezleri Turgutreis ve Torba’da faaliyete geçecek. Hayvan dostlarımızın bakımı, kısırlaştırılması sağlanacak. Rehabilitasyon merkezlerimizdeki dostlarımızı sahiplenen Bodrumlular Belediyemizin hizmetlerinden indirim ile faydalanacak.

·        Yeni Bir Hafriyat Döküm Sahası.

Bodrum’a yeni bir hafriyat döküm sahası kazandıracak bu sayede hava ve çevre kirliliğini azaltacak, yollarımızın bozulmasını engelleyecek,  Milas yolunda oluşan kamyon kuyruklarının ve trafik kazalarının önüne geçeceğiz.

·        Memurlarımızı da Unutmadık.

Belediyemiz imkanları ile 2500 hanelik sosyal konutlar inşa edip bu konutları memurlarımıza rayicinin yarısı bedel ile kiraya verecek bu konutları kesinlikle satmayacağız. Bu sayede hem memurlarımızın Bodrum’u tercih ederken düşündükleri “acaba” sorusunu engelleyecek hem de bu konutların başka bir ranta kurban gitmesini engelleyeceğiz.

·        Hizmet İçin İş Gücü Gerek.

Yazın özel sektör çalışanları için konteyner kent kuracak, bu konteyner kentleri kiraya vereceğiz. Buranın geliri ile belediyemize ek gelir oluşturacak ve diğer projelerimizin hayata geçmesini kolaylaştıracağız. Ayrıca kış aylarında da konutlarımızı öğrencilere tahsis edecek ve öğrencilerimiz barınma ihtiyacını da çözeceğiz.

·        Doğal Yaşam Parkları ve Mesire Alanları Geliyor.

Doğasıyla ünlü Bodruma mesire alanları kazandıracağız. Artık Bodrumlular aileleriyle birlikte doğayla iç içe keyifli vakit geçirebilecek.

·        Kötü Koku ve Görüntülere Elveda, Çöpler Yerin Altına!

Çöp konteynerlerini yerin altına alacak ve teknoloji ile donatacağız. Çöp araçlarını, çöp konteynerlerinin doluluk oranlarına göre yönlendirecek bu sayede trafikten, yakıttan, zamandan ve iş gücünden tasarruf edecek, hava kirliliğini azaltacağız. Aynı zamanda da çöp kokusu engelleneceğinden yaban hayvanlarımızın doğasını terk etmesine de engel olacağız.

·        Çöpler Artık Doğaya Değil Geri Dönüşüme.

Çöplerimizi kuracağımız geri dönüşüm merkezlerinde toplayacak ve geri dönüştüreceğiz. Atıklarımızı tekrardan kullanıma sunarak, güzel Bodrumun güzel doğasını koruyacağız.

·        Trafik Bodrumun Kaderi Değil.

Artan ve çekilmez hale gelen trafik problemini işin uzmanları ile çözeceğiz. Bodrumun ihtiyaç duyduğu kavşaklara, yollara yatırım yapacak, Bodrumun ihtiyaç duyduğu yeni çevre yolunu hizmete alacağız.

·        Katlı Otoparklarla, Park Sorununu “Katlayıp” Cebimize Koyuyoruz.

Bodrumun park sorununun çözümü için Bodruma katlı otopark inşa etmeyi vaat değil garanti ediyoruz. Bu sayede Bodrumun park sorununu tarihe gömüyoruz.

·        Bodrum Deniz Otobüsleri ile Ulaşımı Rahatlatıyoruz.

Yarım ada Bodruma deniz otobüsleri getiriyoruz. Bodrumu birbirine deniz otobüsleri ile bağlıyoruz. Bu sayede yaz aylarında ki trafiği azaltmayı, araç kullanımının azalması sayesinde hava kirliliğinin de önüne geçmeyi hedefliyoruz.

·        Bodrum Yollarına Motorcu Dostu Bariyer, Motor Şeridi Geliyor.

Motor sürücülerimiz için ilçemizin virajlarına Motorcu Dostu Bariyer inşa edeceğiz. Yollarımıza normal şeritlerin yarısı boyutunda motor şeridi ekleyip motorlarımızın rahatça trafikte yol almasını sağlayacağız.

·        İYİ Günde Kötü Günde.

Bodrumlular için evlenmek artık ciddi bir masraf kalemi olmaktan çıkacak. Belediyemizin imkanlarıyla Modern bir Nikah Kompleksi inşa edecek, bu kompleks sayesinde dileyen tüm Bodrumlularımız düğünlerini veya nikah törenlerini gerçekleştirme olanağından yararlanabilecek.

·        Eksik Değil Bizden Bir Fazlalar.

Down sendromlu vatandaşlarımızın sosyal hayata adapte olmasının öneminin farkındayız. Down sendromlu vatandaşlarımızın çalıştığı ‘’Down Kafeleri’’ hayata geçirecek ve belediyemiz imkanlarıyla işleteceğiz.

·        Komşuya Çocuğunuzu Bırakmaya Gerek Yok Biz Ne Güne Duruyoruz?

Gece ikiye kadar açık kreşlerimiz sayesinde Bodrumlular çocuklarını içi rahat bir şekilde Belediyemize emanet edebilecek. Bu sayede baş başa kalmak isteyen Bodrumlu çiftlerimiz artık “Çocuğumu nereye emanet edeceğim?” sorusunu tarihe gömecek.

·        İYİ Kütüphane.

24 saat açık kütüphane inşa edecek, gençlerimizin ücretsiz faydalanabileceği imkanlarla ders çalışabilecekleri ya da araştırma yapabilecekleri güvenli bir alan sağlayacağız.

·        Girişim, Girişim, Girişim.

Bodrum Belediyesi olarak Girişimcilik Kulübü kuracak, gençlerimize girişimlerini hayata geçirmesi için ihtiyaç duyduğu imkanları sağlayacağız. Başarılı girişimlere ortak olmayı da unutmayacağız.

·        Gençlere ve Çocuklara Özel Alanlar Geliyor.

Bodrumlu genç ve çocukların istekleri doğrultusunda kaykay ve paten pistleri, ses kayıt stüdyoları, Bodrum Hobi Bankası ve su sporları eğitim merkezi inşa edeceğiz. Gençlerimize hobiler kazandırıp kendi yeteneklerini keşfetmeleri konusunda onları destekleyeceğiz.

·        Sanat Bodrum İçindir.

Tüm dünyada bilinirliği olacak Türkiye’nin en büyük Sahne Sanatları Kampüsünü kuracağız. Kampüs bünyesinde, Bodrum Sahne Sanatları Merkezi, Bodrum Tiyatrosu, Bodrum Fuar Alanı, Bodrum Orkestrası, Bodrum Operası, Türk Musikisi Merkezini hayata geçirecek, Bodrumluların sanata olan özlemini gidereceğiz.

·        Kapalı Spor Salonlarının Önü Açık !

Bodrumumuza yakışan bir kapalı spor salonunu Bodrumumuza kazandıracak ve spor kulüplerimizin müsabakalarını ilçe sınırları içerisinde oynamasını sağlayacağız. Ayrıca Yalıkavak, Turgutreis ve Mumcular’a kapalı spor ve havuz tesisleri inşa ederek halkımızı spora teşvik edecek ve kulüplerimizin ihtiyaç duyduğu tesislere kavuşmalarını sağlayacağız. Binnaz Karakaya Spor Salonunu ise yenilemeyi ve geliştirmeyi unutmayacağız.

·        Bodrum’a İYİ Bir “Huzur” Geliyor.

Belediyemizin imkanları ile modern bir huzurevi ve büyüklerimiz için sosyalleşme alanları inşa edeceğiz.

·        İYİ Kart Geliyor Dertler Bitiyor.

İyi Kart aracılığıyla ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza sadece Bodrum esnafımızda geçerli olmak kaydıyla destek olacağız. Kimse kimsesiz kalmayacak, halkımız ve esnafımız birlikte kazanacak.

·        Bodrum Liman Kenti Olacak.

Bodrum’umuzun ihtiyacı olan liman problemi bizimle beraber sona erecek. Sürekli vaat edilen ancak bir türlü yapımına başlanılamayan İçmeler Liman Projesini hayata geçirecek ve Bodruma hak ettiği limanı kazandıracağız. Amatör balıkçılarımızı ise unutmadık, amatör balıkçılarımız için yeni balıkçı barınakları inşa edecek ve Torba ile Akyarlarda bulunan barınaklarımızın ise kapasitelerini arttıracağız.

·        Bodrum’a Sığınmacılar Sığınamayacak.

İlçemizde sayıları hızla artan sığınmacı ve kaçaklar konusunda Belediyemizin yetkisinde olan her türlü hakkımızı Bodrumlulardan yana kullanacağız. Sığınmacıların nikah başvuruları, iş yeri açma ruhsatları, su abonelikleri, mülk satışı ve kiralama hakkı vs. gibi konularda işlemlerini yapmayacağız, ilçemizde barınmalarını zorlaştıracağız.

·        Bodrumluların Yükünü Paylaşıyoruz.

Artık Pazar alışverişi sonrası büyüklerimizin ve engelli vatandaşlarımızın alışveriş torbalarını, Pazar alanı çıkışlarında konumlandırılacak araçlarımız ile gidecekleri yere kadar bırakıyor, yükleri birlikte omuzluyoruz.

Seçim şarkısıyla başladık, seçim şarkısıyla bitirelim:

Seçim şarkısı şöyle sonlanyor: "Bir adam geliyor Bodrum susuz kalmayacak . Bir adam geliyor herkes mutlu huzurlu olacak. Bir adam geliyor küçüklerini sevecek büyüklerini sayacak . Bir adam geliyor rozeti olmayacak eşit davranacak."
Bodrum bu sözünü tutacak başkanını bekliyor.