Birleşik Kamu-İş: İktidar MEB’e gerici ve piyasacı eğitim görevi verdi

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, Türkiye’deki eğitim sistemine dair eleştirilerde bulundu. Balık, “Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimi cemaatlere bırakmaktan vazgeçmelidir” dedi.

Yurt Gazetesi’nin haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), tarikatların ve cemaatlerin yuvası haline geldiğini söyleyen Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık bakanlığı eleştirdi. Eğitimle, billimle uğraşması gereken bakanlığın misyonunu kaybettiğine dikkat çeken Balık, “Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimi cemaatlere bırakmaktan vazgeçmelidir, aklı ve bilimi başkasına emanet ederek asla büyük hedeflere varamaz” diye konuştu.

‘İKTİDAR MEB’E BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE GERİCİ EĞİTİM SİSTEMİ GÖREVİ VERDİ’

Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), İlim Yayma Cemiyeti ve Birlik Vakfı’nın çeşitli tarihlerde protokol imzaladığını açıklayan Balık, “Siyasal iktidar, yönetime geldiği 2002 yılından bu yana eğitim sistemi üzerinde sürekli değişiklikler yaparak kendi politikasına uygun bir eğitim sistemi oluşturma gayreti içinde olmuştur. İktidar, Milli Eğitim Bakanlığı’na, planlı ve bilinçli bir şekilde gerici ve piyasacı eğitim sistemi yerleştirme görevi vermiştir. Temel eğitim çağındaki çocukların eğitim sürecinden koparak okuldan uzaklaşmalarına neden olacak protokoller dizisi aslında gericiliğin merkezleridir. Bu protokoller ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan anlaşmalar birbirinin kopyası şeklinde olmasının yanında daha da vahim olan, Milli Eğitim Bakanlığı görevlerinin bir kısmını sözde vakıf ve derneklere aktarmaktadır.” ifadelerini kullandı.

‘SÖZ SAHİBİ ÖĞRETMENLERE AİTTİR’

“Bu sözde vakıf ve derneklerini dayattığı “kültür ve medeniyet”, “medeniyet ve değerlerimiz”, “sosyal, sanatsal, kültürel, sportif, bilimsel, teknolojik” seminerler ve projeler hiçbiri masum değildir.” Balık şunları söyledi:

“Ülkemizde bu kılıf adında çocukların psikolojik, fiziksel, sosyal gelişimlerine olumsuz yönde etkileyen soyut ve gerici çalışmalar dayatılmaktadır. Bu amaçla yapılan çalışmalar çocuklara fayda sağlamak yerine zarar vermektedir.

Okullarımızda milyonlarca çocuğumuzun ihtiyaçları, cemaatlere ve vakıflara bırakılamayacak kadar önemlidir. Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda eksiklik görmekteyse okullardaki öğretmenlerle bu işi yapabilme yollarını araması gerekmektedir. Ülkenin geleceği, iyi yetişmiş ve mesleğinde söz sahibi öğretmenlere bağlıdır. Ancak o zaman ‘fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür’ kuşaklar yetiştirilebilir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim alanındaki protokolleri, Cumhuriyet atılımlarını tasfiye etmeye, eğitimimizin temel niteliklerini değiştirmeye yöneliktir. Bu protokollerdeki programlar, bilimsellikten uzak, çağdaş ve laik ölçütlerden yoksundur.”

ATATÜRK’ÜN SÖZÜNÜ HATIRLATTI

Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerini hatırlatan Balık, “Milli Eğitim Bakanlığı, karşı devrimin üssü haline getirilerek ulusal değerlerimiz, eğitim sistemimiz içerisinden vakıf, dernek ve cemaatleri yerleştirerek tasfiye edilmektedir. Laik, demokratik, bilimsel eğitimin kökünü kurutmak isteyenlere Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Öğretmenler, sizin başarınız Cumhuriyetin başarısı olacaktır” sözünü hatırlatıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı, aklı ve bilimi başkasına emanet ederek asla büyük hedeflere varamaz.” dedi.

Genel Başkan Balık, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; Atatürk ilke ve devrimlerine, cumhuriyetin kazanımlarına, ülke bütünlüğüne, laik, bilimsel, demokratik, eşitlikçi ve parasız eğitime sahip çıkmaya devam edeceklerini kaydetti.