Bireysel Emeklilik Sistemi'nde Kısmen Ödeme Hakkında Yönetmelik'te yapılan değişiklik, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, 1 Temmuz'da başlayacak yeni dönemde Bireysel Emeklilik Sistemi'nde, sözleşme sonlandırılmadan birikimlerin yüzde 50'sine kadar olan kısmı kullanılabilecek. Bu kısmi ödeme imkanından faydalanmak için gerekli şartlar da belirlendi.

Kısmi ödeme dönemiyle birlikte katılımcılar, sistemden çıkmadan önce konut alımı, evlenme, eğitim, doğal afet gibi durumlarda birikimlerinin yüzde 50'sine kadar olan kısmını toplu olarak çekebilecekler. Kısmi ödeme tutarı başvuru sonrasında belirlenecek ve devlet katkısının oranı ise talep durumuna göre değişecek. Kısmi ödemeden yararlanmak için, sözleşmelerinin en az 5 yıl yürürlükte olması ve katkı paylarını ödemiş olmaları gerekecek. Her 5 yılda bir kısmi ödeme imkanından yararlanılabilecek.

Ayrıca, kısmi ödeme başvurusunda bulunan katılımcılar, sözleşmelerini 3 yıl boyunca sonlandıramayacaklar. Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) tarafından 14 Mart 2024 verilerine göre, BES toplam fon büyüklüğü 812,3 milyar lira oldu. Bu fon büyüklüğünün 722 milyar 204 milyon lirası katılımcılardan gelirken, devlet katkısı ise 94 milyar 556 milyon lira olarak kaydedildi. Sistemdeki toplam katılımcı sayısı ise 8 milyon 890 bin kişi olarak belirlendi.

Otomatik Katılım Sistemi'nin (OKS) 14 Mart 2024 verileri de EGM tarafından açıklandı. Katılımcı sayısının 7 milyon 299 bin olduğu OKS'de toplam fon büyüklüğü ise 60,5 milyar lira olarak kaydedildi. Sistemdeki devlet katkısının 3 milyon 728 bin olduğu OKS'de sertifika sayısı ise 10 milyon 804 bin olarak raporlandı.