Dışişleri Bakanlığı’nda Bükreş Büyükelçisi, AB nezdinde Türkiye Cumhuriyeti’nin Daimi Temsilcisi, TBMM’de 24, 25, 26 ve 27. Dönem Milletvekili, Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanı, Avrupa Birliği Bakanı gibi pek çok makamda görev yapmış olan Volkan Bozkır, 'Beşli Çete' olarak tabir edilenlerden Limak Şirketler Grubu'nun bünyesinde ‘Yönetim Kurulu Danışmanı’ olarak göreve başladı.

1971 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Volkan Bozkır’ın özgeçmişi ile ilgili şirketten yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi:
“Mezun olduktan sonra Dışişleri Bakanlığı'na intisap etti. 39 yıllık Dışişleri Bakanlığı kariyeri boyunca; yurtdışında Stuttgart Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu, Bağdat Büyükelçiliği Başkâtibi, OECD Daimi Temsilciliği Müsteşarı, New York Başkonsolosu, Bükreş Büyükelçisi, AB nezdinde Türkiye’nin Daimi Temsilcisi olarak görev yaptı. Türkiye’de ise, Dışişleri Bakanlığı’nın çeşitli kademelerinin yanında Başbakan Turgut Özal'ın Dışişleri Danışmanlığı ile Cumhurbaşkanlıkarı döneminde Turgut Özal ve Süleyman Demirel'in Özel Kalem Müdürlüğü ve Dışişleri Başdanışmanlığı görevlerinde bulundu. Bozkır ayrıca AB Genel Sekreter Yardımcılığı, Dışişleri Bakanlığı AB'den Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı ve AB Genel Sekreterliği görevlerini de yaptı.”