Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), 1 Mayıs İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü’nde Beşiktaş’ta toplanarak Taksim’e yürüyeceklerini duyurmuştu.
Beşiktaş Barbaros Bulvarı’nda bir araya gelen HKP yöneticileri ve üyeleri ‘yasaklı meydan’ Taksim’e yürümek istedi. “Taksim vatandır, Taksim 1 Mayıs alanıdır” yazılı pankart açarak “Yaşasın 1 Mayıs” ve “Taksim’de 1 Mayıs engellenemez” sloganlarıyla yürüyüşe geçen HKP'lilere polis müdahale etti ve aralarında dört avukatın bulunduğu 23 Partili gözaltına alındı.

'TAKSİM YASAĞINA KARŞI MÜCADELEMİZ ÖNÜNDE SONUNDA ZAFERE ULAŞACAK'

Konuya ilişkin HKP'nin resmi X hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Partimiz bu yılki 1 Mayıs'ta da AKP'giller adlı çıkar amaçlı suç örgütünün Taksim yasağını tanımadı! AKP'giller'in kolluk kuvvetleri tarafından tam anlamıyla ablukaya alınan Beşiktaş'tan barikatları aşarak Taksim'e doğru yürüyüşe geçen Partili Yoldaşlarımızdan 23'ü hukuksuz bir biçimde gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınan Yoldaşlarımız arasında dört Parti avukatımız da bulunmaktadır. Partimiz, AKP'giller despotizminin Taksim yasağına karşı mücadelesini taviz vermeden sürdürecektir. Önünde sonunda mücadelemiz zafere ulaşacak, Taksim özgürleştirilecektir. Yaşasın 1 Mayıs! Yaşasın Taksim Mücadelemiz!