Gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır’ın kardeşi, Berfo Ana’nın kızı Fatma Kırbayır, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a “Annemi toprağa verirken söz verdin kayıplarınızı bulacağım diye Cumhurbaşkanı. Nerdesin? Benim kardeşim nerede?” diye seslendi.

Galatasaray Meydanı’nda toplanmalarına 27 haftadır izin verilmeyen Cumartesi Anneleri, 726. haftada da İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde bir araya geldi.

Eyleme kayıp yakınlarının yanı sıra, hak savunucuları, HDP milletvekilleri Hüda Kaya ve Zeynel Özen ile CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu katıldı.

Cumartesi Anneleri 726. hafta eyleminde, 24 yıl önce gözaltında kaybedilen Murat Yıldız için adalet talep etti. Bu haftaki eylemde, 6 yıl önce hayatını kaybeden kayıp yakınlarından Berfo Ana da anıldı.

‘ANALARI SIKIŞTIRIP KATİLLERİ KORUYORSUNUZ’

Evrensel’de yer alan habere göre, gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır’ın kardeşi, Berfo Ana’nın kızı Fatma Kırbayır ise şöyle konuştu: “Annemi toprağa verirken söz verdin kayıplarınızı bulacağım diye Cumhurbaşkanı. Nerdesin? Benim kardeşim nerede? Cemil Kırbayır’ı da Cemal Kaşıkçı gibi yakıp nereye attınız? Ben anama söz verdim, kardeşimi istiyorum. Meydanlarda anamın yaşı var. ‘Oğlumun mezarını bulmadan beni mezara koymayın’ diyen anamın mezarına gidemiyorum. Benim kardeşim milletini seviyordu, siz terörist diye ilan ediyorsunuz. Bize ne zaman sahip çıkacaksın Cumhurbaşkanı? Vicdanınız varsa bu anaların sorunlarını çözün, kayıplarımızı bulun. Meydanı bile bize çok gördünüz. Anaları sıkıştırıp katilleri koruyorsunuz.”