Yerel seçimler öncesi yurttaşların araştırmaları hız kazandı. AKP’de seçim hazırlıklarında yeni bir aşamaya girildi. Partinin aday belirleme sürecindeki önemli süreçlerinden biri olan temayül yoklaması, 81 ilde gerçekleştirildi.

Öte yandan CHP’de yerel seçim takvimi netleşti. Büyükşehir, il, ilçe belediye başkanlıkları ile belediye meclis üyelilikleri için başvurular sonlandı. Peki, belediye başkan adayları ne zaman açıklanacak?

2024 yerel seçimleri yaklaşırken yurttaşlar, belediye başkan adayları listelerine odaklandı. AKP, MHP, CHP ve İyi Parti'de adaylık başvuruları gündemde. Belediye başkanlığı seçimleri Mart ayında gerçekleştirilecek ve yurttaşlar sandık başına gidecek. İşte, bu kapsamda son bilgiler...

ARALIK AYININ ORTALARI GİBİ...
AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin adayları ilan edeceği tarihe ilişkin şunları söylemişti:

Cumhur İttifakı olarak tüm seçimlerde olduğu gibi yaklaşan yerel seçimde de iddialıyız. Çalışmalarımızı bu iddiamız nispetinde çok titiz bir biçimde yapıyor, adaylarla ilgili süreçte her konuyu ince eliyor sık dokuyoruz. Partimiz gerekli hazırlıkları ve analizleri yaptı. Zaten bildiğiniz gibi AK Parti olarak bizim seçim hazırlıklarımız bir önceki seçimin tamamlanmasıyla birlikte başlar. Özellikle büyük şehirler başta olmak üzere her ilde kamuoyu yoklamaları yaptık, yapıyoruz. Sonuçları analiz edip milletimizin gönlündekini anlamaya, şehirlerimize en faydalı olacak adayları belirlemeye gayret gösteriyoruz. Bir defa 1 Aralık belediye başkan adayı olmak isteyen ve görevden bu nedenle ayrılması gereken memurların istifaları için son tarih. Memurların durumunu da görelim. Onların durumu da netleştikten sonra aralık ayının ortalarına doğru artık adaylarımızı peyderpey açıklamaya inşallah başlarız.

CHP ve İyi Parti'nin de benzer tarihlerde aday listelerini açıklaması bekleniyor.