Bekle bizi Vitoria

2019 yılı Türk basketbolu için çok önemli bir sene oluyor. Fenerbahçe Beko ile birlikte Anadolu Efes’te Final Four yolunda rakiplerini eleyerek Vitoria vizesini aldılar. Rekabetten öte gururla izleyeceğimiz bir Final Four bizi bekliyor!

Son sekizde iki eski yoldaş Obradovic ve Saras’ın takımları karşılaştı. Avrupa tarihinin en iyi koçu Obradovic, eski oyuncusu Saras’ın ekibi Kaunas’ı eleyerek 5. kez üst üste Final Four’a yükselme başarısını gösterdi. Fenerbahçe Beko için söylenecek çok fazla bir şey yok açıkçası çünkü sürekli o seviyedeler ama diğer yandan geçen sene Euroleague’de sonuncu olmuş ve bütçesini de daraltmış Anadolu Efes için söylenecek birkaç notum var. Rakip Barcelona Lassa idi.

Öncelikle sene başında yeni gelmiş 9 oyuncu vardı. Bir sezon içerisinde takım olgusunu oluşturmak çok zordu. Karakter olarak çok doğru oyuncuları aynı takıma toplamak ve herkesin rolünü bilerek zamanı geldiğinde sazı çalması çok önemliydi. Bu birlikteliği sağlayan başta Alper Yılmaz olmak üzere tüm personel ve teknik kadronun değeri büyük.

Buna ek olarak Anadolu Efes bu sene 13. Adamı eski zamanlardaki gibi her an arkasında hissetti. Maç sonlarında takım taraftar ile selamlaşmadan, tüm stadı selamlamadan ayrılmadı. Sinan Erdem Spor Salonu’nda dolu tribünler önünde gücü arkasına alarak oynamak Anadolu Efes’i sezon boyunca ileri iten etmenlerden biri oldu.

Bir diğer konu ise Ergin Ataman. Seveni kadar sevmeyeni de var elbette ama açıklamaları, tweetleri, kriz yönetimi, doğru oyuncuları doğru anlarda kullanması ile farkı yarattı. Beşiktaş ve Galatasaray’da elde ettiği başarıların yanı sıra bu sene Anadolu Efes’e Final Four yaptırarak Türk basketboluna damga vurmaya devam eden Ataman, Barcelona maçı sonunda klasikleşmiş sevinci ile Vitoria vizesini kutladı ve yıllar sonra Anadolu Efes’i hak ettiği yere yeniden çıkardı. Maçın ikinci yarısında Atman’ın hiç mola almadığını da eklemeden geçemeyeceğim!

Şimdi Final Four’un tadını çıkarmanın tam vakti! İki temsilcimizden biri kesinlikle finalde olacak. Teşekkürler Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes!

Öğrenci başkenti Aydın

ÜNİAR... Şimdi diyeceksiniz ki, “Nedir bu ÜNİAR?” Temel amacı, üniversite öğrencilerinin öğrenim gördükleri şehirden tatmin olma düzeylerini belirlemek ve bu kapsamda şehirleri sıralamak olan Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı… ÜNİAR,...

Araplaştıramadıklarımızdan mısınız?

Bu yazımızda güncel siyaset dışında bir konudan bahsedeceğiz. Konu siyaset dışı görünmekle beraber aslında günlük hayatımızın içinde olan din ve milliyet ilişkisine ilişkin kısa...

İmamoğlu din istismarı mı yapıyor?

Yerel seçimler bitmiş olsa da İmamoğlu’nun dindarlığı, göreve Kur’an okutarak başlaması üzerinden konuşulmaya devam ediyor. Konu sadece bir CHP’li belediye başkanının görünen dindarlığından öte...

İbni Haldun ve Mukkaddime – 1

Sosyalizmin teorik kurucularından olan Engels Karl Marks’ın Şarkiyat üzerine fazla kafa yormamaları doğu da yaşayan düşünürlerin fikirlerinden faydalanmayı beraberinde getirmiştir. Bu Makalemde 14.yüzyıl düşünürlerinden...

Ergenekon işbirlikçileri (4)

İlhan Bahar ve Erdal Şimşek, “Türkiye’de İstihbaratçılık ve MİT” adlı kitabın yazarları…