CHP Uşak eski Milletvekili Özkan Yalım, nakliyecilerin yol masraflarını hesapladı: Tarladan koparılan ürün bedava bile olsa Antalya'dan İstanbul'a gelirken kilo başına yol masrafı 2.90 lira tutuyor.
Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre, Antalya-İstanbul arasının yaklaşık 800 kilometre olduğunu, dönüşle birlikte 1.600 kilometre kat edildiğini belirten Yalım, halden ürün taşıyan kamyoncularla birlikte şu hesabı yaptı:
 

“20 ton sebze taşıma kapasitesine sahip olan, kırkayak diye tabir edilen bir kamyon veya bir TIR 100 kilometrede yaklaşık 40 litre mazot yakıyor. Bu araç Antalya'dan İstanbul'a, 800 kilometrede 320 litre mazot yakar. Antalya'daki mazot fiyatına göre hesap yaptığımızda, Antalya-İstanbul arası sadece gidiş maliyeti yaklaşık 6 bin 240 TL oluyor.”

"10 KİLO KARPUZ BEDAVA OLSA 29 LİRA "
Yol, köprü geçiş ücretleri ve şoförün günlük giderleri ile ücreti de buna eklendiğinde bir kamyoncunun sadece tek yön giderinin 11 bin 8 TL olduğunu kaydeden Yalım, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bu masraflara kamyoncunun yapacağı kârı, ödeyeceği vergileri, işletme giderlerini ilave edersek yaklaşık tek sefer 29 bin TL. Gidiş-dönüş bu maliyet 58.000 bin TL oluyor. 20 ton taşıyan araç için Antalya-İstanbul arasında 1 kilogram ürün 2 lira 90 kuruşa taşınıyor. Yani Antalya'dan 10 kilogramlık karpuzu bedavaya alsanız bile, şehir içindeki halden-satıcıya ulaşım masrafı hariç, İstanbul haline geldiğinde 10 kilogram karpuz için 29 lira bedel ödemek zorunda kalınıyor.”