Başbuğ ‘geri aldı’: ‘Kozmik Oda’yı yine açardım’ cümlesi maksadını aştı

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, bir röportajda sarf ettiği, “Bugün olsa yine Kozmik Oda’yı açardım” ifadesinin maksadını aştığını belirterek, “O cümleyi geri alıyorum” dedi.

Başbuğ, 11 Şubat 2019’da Hürriyet gazetesinden İpek Özbey’e verdiği röportajda şu ifadeleri kullanmıştı: “Bugün olsa yine Kozmik Oda’yı açardım. Kozmik Oda olayı basında gereğinden fazla büyütüldü. Bizim prensibimiz şu oldu: Biz o gün doğru yaptığımızı düşündük, bugün hâlâ öyle düşünüyorum.”

‘Kozmik Oda’yı arama kararına gerekçe oluşturan ‘Arınç’a suikast’ iddiasını hatırlatan eski genelkurmay başkanı, “Burayı açmasaydık ‘Delilleri kararttılar’ diyeceklerdi. Burada Ahmet Taner Kışlalı, Necip Hablemitlioğlu ve Uğur Mumcu suikastlarıyla ilgili bilgi arandı. Biz Kozmik Oda’yı açmasaydık bu cinayetlerin arkasında TSK var denecekti” demişti.

‘OLAYDAKİ DAVRANIŞIMIZLA ÇELİŞTİ’

17 Şubat’ta Halk TV’de gazeteciler Fikret Bila ile Şaban Sevinç’in konuğu olan Başbuğ, söz konusu röportajdaki “Kozmik Oda’yı bugün olsa yine açardım” sözlerinin maksadını aştığını söyledi.

Başbuğ şöyle konuştu: “Bu cümle, maksadını açan bir cümledir. İki, bu Kozmik Oda olayındaki davranışlarımızla çelişmektedir. İnsan, bazen söyleşilerde maksadını açan ifadeler kullanıyor. “Kozmik Oda’yı bugün yine açardım” dediğiniz zaman bu mücadeleyi vermemiş olmanız gerekir. Olmaz böyle bir şey. Dediğim gibi yasaya aykırı olan bir olaya direniyoruz, mücadele ediyoruz… Açacak olsam direnmezdim. Bugün olsa yine açardım, maksadını aştı. O cümleyi geri alıyorum. Yaptıklarımızla bu cümle çelişkide. (Arama izni vererek) TSK kendi üzerine atılmak istenen iftiralardan kurtulmuştur, bu bir sonuçtur.”

İlker Başbuğ: YAŞ’ta Erdoğan uzlaşıcı, Gül ısrarlıydı

Başbuğ: FETÖ’nün öncelikli hedefi Alevileri TSK’dan temizlemekti