Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın seçimden 2 gün önce biri makam aracı olmak üzere 23 aracın kiralanması için ihale düzenlediği ortaya çıktı.

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın yabancı menşeli yeni makam aracının 2023 model ve 2900 cc. Koruma olarak da 5 adet 1986 cc yabancı menşeli araç tercih edildi. Ayrıca 17 adet sedan araç da 15 aylığına kiralandı.

Araçların kiralandığı şirketin sahibi Mehmet Kaya, 2018 seçimlerinde AKP’den Ankara milletvekili aday adayı olmuştu.

15 AYLIK 29 MİLYON LİRA

Araçların kiralanmasına ilişkin sözleşme 29 Mart’ta ve yerel seçimlerden iki gün önce imzalandı. Bakanlık bir makam, 5 koruma aracının yanı sıra 17 adet sedan otodan oluşan 23 aracın 15 aylık kirası olarak 29 milyon 425 bin 607 TL ödedi.

Mahinur Göktaş bir süre, selefi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’tan kalan kırmızı renkli yerli üretim Togg marka makam aracını kullandı.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA: SÖZLEŞMENİN SÜRESİNİN DOLMASI NEDENİYLE

Haber üzerine bakanlıktan yapılan açıklamada ise, "Bakanlığımızın hizmetindeki kiralık araçlara yönelik daha önceki yıllarda yapılan sözleşmenin süresinin dolması nedeniyle yeni bir sözleşme imzalanmasına gerek duyulmuştur. Tamamen şeffaf ve usulüne uygun şekilde gerçekleştirilen ihale sürecinin ardından, kullanım süresi dolan araçlar yerel üretimi önceleyen ve mevcut araçların daha düşük donanımlarıyla değiştirilmiştir. Ek yeni bir unsur taşımayan ve geçmiş sürecin devamı niteliğindeki sözleşmede kamu kaynaklarının dikkatli kullanımı konusunda azami hassasiyet gösterilmiştir. Bakanlık olarak tasarruf konusundaki hassasiyetimizi gerçekleştirdiğimiz şeffaf ve usulüne uygun uygulamalarımızla kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz. Oluşturulmak istenen algının tamamen gerçek dışı olduğunu kamuoyuna saygıyla duyururuz" denildi.