Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2024 yılı bütçesi üzerine yaptığı konuşmada, enflasyondaki düşüşün belirgin olduğunu ve 2024 hedefleriyle uyumlu bir seyir izlendiğini vurguladı. Ayrıca, geçirdiği kalp krizi sonrasında vefat eden Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez'e Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diledi.

Şimşek, küresel ekonomiye dair değerlendirmelerde bulunarak, özellikle ticaretteki yavaşlamanın endişe verici olduğuna dikkat çekti. Enflasyonla mücadele nedeniyle sıkılaşan finansal koşulların gevşemeye başladığını belirten Bakan, küresel faiz indirimlerinin 2024'ün ikinci yarısında başlamasının beklendiğini belirtti.

Şimşek şu ifadeleri kullandı;

"Bunun için öngörülebilirliği artırıyoruz; bunun için en büyük önceliğimiz fiyat istikrarıdır. Bu nedenle Orta Vadeli Program'ın ana hedefi, enflasyonda kalıcı düşüşü sağlamaktır. Çünkü enflasyonu düşürmeden Türkiye'de sürdürülebilir yüksek büyümeyi ve kalıcı refahı sağlayamayız. Büyümede dengelenme, yani iç talebin daha ılımlı, dış talebin olumlu katkı verdiği cari açıkta iyileşme, mali disiplinin yeniden tesisi, rezerv birikimi ve kur korumalı mevduat hesaplarından çıkış, programın diğer öncelikli hedefleridir. Bu hedeflere ulaşmak için haziran ayından bu yana önemli mesafe katettik, adımlar attık, daha uygulamaya koyacağımız tabii ki reformlar var. Bütün bunlar makrofinansal riskleri azaltmıştır. Makrofinansal istikrarımız güçleniyor."

Enflasyonla mücadeleye değinen Şimşek, "Kararlıyız, enflasyonu kalıcı olarak düşüreceğiz. Bu, programımızın en öncelikli hedefidir. Bu amaçla başlatılan parasal sıkılaştırma süreci devam ediyor. Seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma adımlarıyla parasal sıkılaştırmayı destekliyoruz. Para, maliye ve gelirler politikaları arasındaki eş güdüm güçlendirilirken önümüzdeki dönemde verimlilik artışı odaklı yapısal dönüşümü önceliklendireceğiz.