26 Ağustos’ta İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in çok önemli açıklamalar yapacağı söylentisi kulisleri hareketlendirdi. İddiaya göre bu açıklamada Akşener, yerel seçimlerine “ittifaksız” olarak gireceklerini açıklayacaktı.

O tarih daha gelmeden Milliyetçi Hareket Partisi kanadından İyi Parti’ye bir çağrı geldi.

Bahçeli’nin çağrısı MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir tarafından bir televizyon programında duyuruldu.

Özdemir’in sözleri şöyleydi:

“Sayın Genel Başkanımız, 1 Ağustos 2019 tarihinde Twitter üzerinden bir mesaj yayınlamış ve geçmişte MHP'de yer alıp daha sonra İyi Parti bünyesine geçem isimlere bir çağrıda bulunmuştu. Yine Sayın Genel Başkan’ımız sizlere hürmetlerini sunarak İyi Parti'ye yeni bir çağrı iletiyor ve saygıdeğer kamuoyuyla paylaşıyorlar: ‘Çağırdık dönmediniz yuvaya, yerel iktidarda komşu olalım ülke hayrına."

Muhalif’in haberine göre, Bahçeli’nin çağrısıyla İYİ Parti’nin ittifaka dahil olacağı düşüncesi büyük bir yanılgı. İYİ Parti’nin amacı siyasette yeniden yarattığı heyecan dalgasını kullanmak. 26 Ağustos vurgusu ile artan merak Bahçeli’nin teklifi ile daha da yükseldi.

İlerleyen süreçte ters yönde münferit açıklamaların olabileceği ancak İyi Parti’nin tavrının net olduğu ve kararlı bir duruş sergileyeceği belirtiliyor.

Nihai ve kurumsal görüşü yansıtacak kişilerin ise yalnıza Genel Başkan Merak Akşener ve Parti Sözcüsü Kürşat Zorlu olduğu ifade ediliyor.

İki isim haricinde yapılacak açıklamaların partinin güncel düşüncesini yansıtmayacağının altı çiziliyor.