Anayasa Mahkemesi (AYM), Yargıtay'ın Sağduyu Partisi'nin tüzük değişikliğinde yasaya aykırılık bulunduğu gerekçesiyle, partiye ihtar verilmesi talebini kabul görmedi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Sağduyu Partisi'nin tüzük değişikliğini AYM'ye taşıdı. Tüzüğe eklenen maddede bir yerde ilçe teşkilatı kuruluna kadar, üye olmak isteyenlerin genel merkez teşkilatına kaydedileceği belirtiyordu.

Üyelikleri sie MYK kabul edecekti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, kanuna göre siyasi parti üyeliklerinin ilçe teşkilatları tarafından yapılması gerektiğini, üye kayıt defterinin mahalle ve köy esasına göre tutulması gerektiğini ifade etti.

AYM raportörü Ömer Dursun ise kanunda ilçe teşkilatları olmayan yerlerde üye kaydetmelerinin önünde yasal bir engel olmadığını belirtti.

Dursun, Anayasa'ya göre herkesin siyasi partileri üye olma hakkı bulunduğu, talebin kabulü halinde ilçe teşkilatı olmayan bir partiye üye olmak isteyenlerin anayasal hakkının engelleneceğini ifade etti.

AYM Genel Kurulu, oy çokluğu ile Sağduyu Partisi'ne ihtar verilmesini talebinin reddini kararlaştırdı. Üyeler Yıldız Seferinoğlu, Selahaddin Menteş ve Muhterem İnce ise karşı oy verdi.