Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasıyla Aydın’da koronavirüs tablosu ortaya çıktı. Son verilere göre Aydın’da 12 koronavirüs vakası var ve 1 kişi de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Aydın’da vaka sayısının ve ölümün az olmasının nedenleri arasında halkın bilinçli olmasının yanında, Aydın Büyükşehir Belediyesinin can siperane, gece gündüz mücadelesi de etkili oldu.

Aydın Büyükşehir Belediyesi her alanda virüsle mücadeleyi sürdürdü. Hiçbir ayrıntıyı es geçmedi.

Aydın Büyükşehir Belediyesi çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Ata mahallesi Jandarma Caddesi’nde bulunan şantiyesinde Dezenfeksiyon İstasyonu kurdu.

Buradan; şehir içi minibüsleri, taksiler, nakliye araçları, kamuya ait araçlar yararlandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, “Toplum sağlığı açısından bütün toplu ulaşım araçlarının düzenli aralıklarla dezenfekte edilmesi gerekiyor. Vatandaşlarımızdan ve kurumlardan gelen yoğun talep doğrultusunda dezenfekte istasyonumuzu kurduk. Araçlarını dezenfekte ettirmek isteyen tüm toplu taşıma araç sahiplerine ve bütün kurumlara kapılarımız açık. Üstelik bu hizmeti ücretsiz olarak sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs salgının yayılmaması için birçok önlem alan Aydın Büyük şehir Belediyesi tarafından hallerde de dezenfeksiyon işlemi uygulanıyor. Bölgenin en büyük hallerinden birisi olan Acarlar Hali’nde yapılan dezenfeksiyon işlemiyle halde hijyen sağlanıyor.

Çalışmalar kapsamında meyve-sebze taşımada kullanılan kamyonlar da dezenfeksiyon işleminden geçiriliyor.

Bütün esnaflarda olduğu gibi, Eczacılar ve eczane çalışanları, koronavirüs tedbirleri kapsamında Aydın genelindeki bütün eczanelerin düzenli olarak dezenfekte edilmesini sağlayan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'na teşekkür etti.

Türkiye'de de vaka sayısı hızla artan koronavirüs salgınına karşı tedbirler almaya devam eden Aydın Büyükşehir Belediyesi, Aydın genelindeki duraklar ile cadde ve meydanları da dezenfekte ediyor.

Sadece cadde ve meydanlar mı?

Olur mu?

Tüm sahillerde dezenfeksiyon yapılıyor.

Aydın Büyükşehir Belediyesi, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından "pandemi" sınıfına alınan covid19 salgınına karşı "Salgın Hastalıklarla Mücadele Kurulu" da oluşturdu.

Salgınla mücadelede süratli karar almanın ve uygulamanın önemine vurgu yapan Başkan Çerçioğlu, kurul koordinasyonunda Büyükşehir Belediyesi personelinden başlamak üzere halkın bilinçlendirilmesi için yoğun bir çalışma uygulayacaklarını ifade etti.

Kurulla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Çerçioğlu, kurulun şimdiye kadar alınan tedbirlerin yanı sıra WHO ve Sağlık Bakanlığı'nın yapacağı uyarıları takip ederek, buna göre tedbirler alacağını ifade etti.

Kurulun Büyükşehir Belediyesi'nin salgına karşı atacak olduğu adımlarda koordinasyonu sağlayacağının altını çizen Başkan Çerçioğlu, Büyükşehir Belediyesi daire başkanlıklarını da alınacak tedbirlerle ilgili teyakkuza geçirdiklerini söyledi.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkanından başlayarak en alttaki tüm personeli ile bizlerin sağlığı için hizmetlerine ara vermeden kesintisiz devam ediyor.

Gelin Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Korona ile ilgili bazı çalışmalarına bakalım;

Dünya Sağlık Örgütü tarafından "pandemi" sınıfına alınan corona/covid-19 salgınına karşı "Salgın Hastalıklarla Mücadele Kurulu" oluşturuldu.

Her gün binlerce vatandaşın ziyaret ettiği ana hizmet binası girişlerinde 4 termal kamerayla önlem alındı.

Vatandaşları bilgilendirmek amaçlı 200 bin adet broşür dağıtıldı.

1400 adet billboard ve rakete bilgilendirici görseller takıldı.

Tüm etkinlik ve gösteriler iptal edildi.

Dezenfeksiyon çalışması yapmak üzere 10 araç ve 40 personelden oluşan mobil hijyen ekibi kuruldu.

Büyükşehir Belediyesi hizmet binaları ve ASKİ vezneleri düzenli olarak dezenfekte ediliyor. Böylece hem görevliler, hem müşteriler korunuyor.

Şehir içi toplu ulaşım araçları düzenli olarak dezenfekte edilirken, halkın yoğun olduğu alanlar (meydan, bulvar, cami, eczane, benzin istasyonu, açık vb.) ihmal edilmiyor.

Talepte bulunan tüm kamu kurumları ve hastaneler, çocuk oyun alanları düzenli olarak dezenfekte ediliyor.

Otogarlar unutulmuyor, onlarda düzenli olarak dezenfekte edilirken, Kuşadası Limanı’na yanaşan Cruise gemisinin yolcuları için, yolcu otobüsleri tedbir amaçlı dezenfekte den geçirildi.

850 otobüs durağı düzenli olarak dezenfekte edilirken, 17 ilçedeki yollar ve meydanlar dezenfektan ile yıkanıyor.

Hizmet binalarında katlara dezenfekte aparatları konuldu. Vatandaşlar burada istedikleri kadar ellerini dezenfekte ediyorlar.

Sevgi evleri ile yaşlı barınma evlerine dışarıdan ziyaretçi girişi yasaklandı. Personele de özel kıyafetler, eldiven ve maskeyle çalışma talimatı verildi.

Belediye, sokak hayvanlarını da unutmadı. Onlar için için mama noktaları arttırıldı.

Toplu ulaşım araçları sadece mesai saatlerinde hizmet vermeye başladı.

Sağlık çalışanlarına toplu ulaşım araçları ücretsiz hale getirildi.

Sosyal mesafeyi korumak amacıyla toplu taşıma araçları kapasitesinin yarısı kadar yolcu taşıyacak şekilde düzenlendi.

65 yaş üstü ve engelli su abonelerine 50 metreküp içme suyu yüklemesi yapıldı.

Kapalı olan 3 bin 10 içme suyu abonesinin suyu açıldı.

Aydın’ın çeşitli noktalarında yer alan WİFİ bağlantı noktaları sosyal mesafeyi korumak amacıyla geçici olarak kapatıldı.

Kentteki tüm banklara şerit çekildi ve evde kal etiketleri yapıştırıldı.

Anons araçları ile gerekli olmadıkça dışarı çıkılmaması yönünde duyurular yapılıyor.

Belediyenin tüm birimlerinde zemine “mesafeni koru” etiketleri yapıştırdı ve işyerlerinde kullanmak isteyen vatandaşlara da bu etiketler temin edildi.

Tüm ihtiyaç sahiplerinin ve özellikle 65 yaş üstü vatandaşların sıcak yemek ihtiyaçları gideriliyor.

Bakıma ihtiyacı olan ve 65 yaş üstü vatandaşlarımızın alışveriş ihtiyaçları konusunda yardımcı olunuyor.

Ayrıca 65 yaş üstü vatandaşlara dezenfektan ve sabun dağıtılıyor.

Aydın’daki tüm bakıma muhtaç vatandaşlara yapılan sosyal yardım ve evde bakım hizmetleri sürdürülüyor.

Önceden beri devam eden kuru gıda, sebze ve meyve yardımlara hız verilerek devam ediliyor.

7 gün 24 saat 444 40 09 iletişim numarasına gelen talepler ivedilikle karşılanıyor.

Alınan bütün bu tedbirler fedakarca yapılan çalışmalar sonucunda Aydın’da virüsün hızla yayılmasının önüne geçiliyor.

İnsanlar biraz da olsa kendilerini güvende hissediyorlar.

Ne diyelim;

İyi ki Aydın Büyükşehir Belediyesi, Başkanı ve çalışanları var.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.