Ferrari pilotu Carlos Sainz, acil apandisit ameliyatı nedeniyle Suudi Arabistan'daki bir önceki yarışı kaçırdıktan sadece iki hafta sonra Avustralya Grand Prix'sini kazanarak Red Bull'un Formula 1 galibiyet serisine son verdi.

Sainz, Red Bull pilotu Max Verstappen ile birlikte ön sırada başladı ve birinci virajda pozisyonunu korudu. Ancak ikinci turda, dokuzuncu virajda Hollandalı rakibini geçerek liderliği ele geçirdi. Verstappen ise iki tur sonra ateşli bir mekanik arıza nedeniyle yarış dışı kaldı. Bu durum, Verstappen'in 2022 yılındaki Avustralya Grand Prix'sinden bu yana ilk kez yarış dışı kalışıydı.

Ayrıca Mercedes pilotları Lewis Hamilton ve George Russell da yarışta yaşadıkları sorunlar sebebiyle bitiş çizgisini göremediler.

Verstappen'in Bahreyn ve Suudi Arabistan'daki zaferlerinin ardından, Sainz'in Avustralya'daki galibiyeti, Red Bull'un dokuz yarışlık galibiyet serisine son verdi. Sainz, yarışı takım arkadaşı Charles Leclerc'in önünde tamamlayarak Ferrari için ilk 1-2 sonucunu elde etti. McLaren'den Lando Norris üçüncü olurken, takım arkadaşı Avustralyalı Oscar Piastri dördüncü sırayı aldı.

Sainz, yarış sonrası yaptığı açıklamada, "Orada kendimi gerçekten iyi hissettim. Tabii ki, özellikle fiziksel olarak biraz sert hissettim. En kolayı değildi ama şanslıydım ki aşağı yukarı tek başımaydım, böylece hızımı, lastiklerimi ve her şeyi yönetebildim." dedi.

Sezonun 4. yarışı olan Japonya Grand Prix'si iki hafta sonra gerçekleştirilecek.