Eskişehir'in Tepebaşı ilçesinde önceki gün buğday, arpa ve yulaf ekili arazide yangın çıktı. Rüzgarın da etkisiyle alevler kısa sürede 8 farklı kişiye ait alana yayıldı. 60 dönümlük alanı kül eden yangının, atmacanın konduğu elektrik direğinde akıma kapılması sonucu yanıp, yere düşmesiyle çıktığı belirlendi.

Tepebaşı İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri de bölgede inceleme yaptı. İlçe Tarım Müdürü Zeki Sert, "Bu yangının sebebi, bir atmacanın elektrik tellerine takılarak yere düşüp, kıvılcım almasıyla tarlalarımızı ateşe vermiş olmasından kaynaklı. Yaklaşık 60 dönüm hububat ekili alanımız zarar gördü. Tam da hasat döneminde meydana gelen bu zarar, hepimizi üzdü. İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından tespit çalışmalarımız tamamlandı. Vatandaşlarımızın en az zarar ile bu işin altından kalkabilmesi için elimizden geleni yapacağız" dedi.

'BAŞIMIZA GELMİŞ BİR ŞEY DEĞİLDİ'
Tarım arazileri yakınındaki Yeni Mahalle'nin muhtarı Fatih Ay, "Çiftçilerimizin 60 dönüm kadar arazisi hasar görmüş durumda. Yangının sebebi yırtıcı bir kuşun, tellere çarpması sonucu çıkmış olduğu tespit edildi. Daha önce kuşun tellere takılıp, düşmesiyle yangın çıkması; başımıza gelmiş bir şey değildi. İlk defa karşılaştık" dedi.