Atatürkçü aydınımız bilimsel ve diyalektik mi?

Maduro Olayı gösterdi ki azımsanmayacak ölçüde Atatürkçü aydınımızın şu eksikleri var:

1) Bilimsel değiller: “Maduro diktatör mü? Vatansever mi?” tartışmasında kafalar karışıkken elde ettikleri bilginin kaynağını belirtmeyerek okuru yanıltıyorlar. Demek ki kendileri araştırmadan birilerinden aktarıyorlar. Nesnel olmayan (emperyalist etki altındaki) kaynaklardan bilgileniyorlar. Dolayısıyla kendileri emperyalist etkiye açıklar. Benim Güney Amerika’da yaşayan mücadele arkadaşım olduğu halde onu kaynak göstermiyorum ama bu yazarlar güvenilir olmayan kaynaklardan bilgileri paylaşabiliyorlar. “Atatürkçüyüz ve ünlüyüz ya, Nasıl olsa okurlarımız bize inanır” algısı olmalı.

2) Emperyalizmi kavramıyorlar: Benim Maduro’yu değerlendirmem için güvenilir kaynaklara pek ihtiyacım yok. Neden? Emperyalizmin kar isteğini bilirseniz, enerji kaynaklarına el koyma isteğini görür ve kendisine direnleri ambargo ve silahla tehdit edeceğini görürüm. Venezuella’da olan budur. Dahası Maduro altınlarını bize emanet etti, Suriye’de bizim yanımızda. Ben Maduro’yu değil de kimi destekleyim. Bu aydınlarımızsa meseleyi Venezuella halkı ne kadar zayıfladıya kitliyorlar.

3) Diyalektik değiller: Venezuella 2005 yılında Ermeni Soykırımı’nı kabul etmişmiş. “O zaman Maduro’yu niye destekleyimmiş!”

Diyalektik, olayların birbirini etkilemesi durumudur. Maduro, bugün Türkiye’nin ihtiyaçlarına uygun konumlanırken Ermeni Soykırımı’nı tanımış olsa bile bugün bunu sürdürüyor olabilir mi?

Hayır.

4) Bağımsızlıkçılık anlayışları zayıf: Bunlardan dolayı da bu tür Atatürkçülerimizin bağımsızlık algısı en fazla “Ne Maduro ne Trump, biz Venezuella halkının yanındayız” oluyor. Venezuella halkı kimin yanında? Maduro’nun. Peki Maduro’nun alternatifi olan ve AB, ABD’nin tanıdığı kişi AB, ABD’ye el mi açıyor? Direniyor mu?

El açıyor. ABD, Venezuella’nın banka hesaplarına, İngiltere altın stoklarına el koyarken Maduro’nun yanında olmadan Venezuella halkının yanında olamazsınız. Ya da nasıl olacağınızı somut olarak söylemelisiniz. AB, ABD’nin başkan tanıdığı kişi ise bu devletlere “siz haydutsunuz” demiyor. Hatta AB, ABD bu malların kontrolünü bu kişiye bırakmış. Yani antiemperyalist değil. Gerçeği görelim. Maduro Venezuella’dır. Maduro’nun alterantifi köle olmaya razıyken Venezuella halkının yanında nasıl olacaksınız? Yanıt yok, çözümsüzlük.

Dolayısıyla Venezuella halkını, emperyalizm karşısında desteksiz bırakma. Saf olmayalım ve Venezuella için Maduro’yu destekleyelim.

5) Elitistler: Mine Kırıkkanat’ın Maduro hakkında nereden bilgilendiğini geçtim. “Liseyi bile bitirmemiş bir otobüs şoförü için gerçekten şaşırtıcı kariyer yapan Maduro” ifadesiyle Maduro üzerinde şaibe yaratıyor. Emekçi ve liseli biri devlet yönetemez demek! Elitist tavır değil de ne bu!

Atatürkçü aydınlar ile aldanan Atatürkçülerimizin Maduro’nun yanında olan Akit’e yanıt vermesi akıllara ziyan.

Bunlara göre Akit neyi savunursa otomatikmen tersi savunulmalı. Emperyalizmi kavramayan Atatürkçünün açmazıdır bu. Dünyadaki saflaşmaya bakalım.

Nam-ı diğer sakallı: James Harden

Etkileyici görsellikteki sakalları ile tanıdığımız sanatçımız James Edward Harden. Basketbolunun bu seviyeye gelmesinde çok çalışmakla birlikte verdiği cesur kararların ve meydan okumalarında çok büyük...

Rakı markası ve Diyanet

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca, alkollü içecek üreten bir şirkete ait markada 'âlâ' ifadesinin geçmesi üzerine açılan davada, Allah’ın sıfatlarından birinin marka olarak kullanılmasının dinen uygun...

‘Diyanet’in Fetvaları’ 

Diyanet, son yıllarda kullanılmaya başlanan 'fetva' kavramıyla yasaları kendince ortadan kaldırmak, dönüştürmek istiyor. Diyanet’in aile, sosyal yaşama, nişanlanmaya, evlenmeye, boşanmaya, mirasa, ticarete vb binlerce...

İhtiyaç listemizde kitap kaçıncı sırada?

Özellikle son 16 yıldır TÖMER’in araştırmalarına göre okuma alışkanlığımızdan hızla uzaklaştık. Dünya’da ve ülkemizde kitap okuma alışkanlığının hızla gerilemesinin başlıca nedenleri arasında teknolojinin getirdiği...

Merminin iktidar kurtaran serinliği

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “bir merminin fiyatı nedir biliyor musunuz?” özdeyişini telefonumdaki haber sitesinin manşetinde ilk okuduğumda, Merzifon kitap fuarında okurlarla buluşmadaydım. Bu çarpıcı haberin başlığından,...