AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atandığından beri hem öğrenciler hem de akademisyenler tarafından tepki gören Prof. Dr. Naci İnci’ye suç duyurusunda bulunuldu.

BirGün'den Umut Serdaroğlu'nun haberine göre, Üniversite Yönetim Kurulu (ÜYK) üyesi Prof. Dr. Taner Bilgiç tarafından yapılan suç duyurusunun nedenleri arasında “Haksız yere Bilgiç’in ÜYK üyeliğinden alınması”, “İdare mahkemesi görevden alma kararını iptal etmesine rağmen Prof. Dr. Bilgiç’in Naci İnci tarafından ÜYK toplantılarına davet edilmeyerek görevini kötüye kullanması” yer aldı. 

Suç duyurusunda şu ifadelere yer verildi:  

Prof. Dr. Naci İnci, Prof. Dr. Taner Bilgiç'e yüklenen kamu görevini yapmasına engel olduğu gibi, kendisine, üniversiteye ve birçok kişinin mağdur olmasına sebep olacak şekilde mahkeme kararlarına yerine getirmeyerek görevini kötüye kullandı. Bu konuda bilgi isteyen ve toplantı tutanaklarının kendisine gönderilmesini talep eden Prof. Dr. Taner Bilgiç' i 2 yıl önce toplantı usulüne itiraz ettiği ve oy kullanmadığı gerekçesiyle görevden uzaklaştırdı. Bu karara karşı iptal davası açıldı ve 21 Şubat 2023 tarihinde Prof. Dr. Naci İnci hakkında görevi kötüye kullandığı gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.