İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, iş dünyasının gündemine dair yaptığı açıklamalarda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) sıkılaşma adımlarına dikkat çekti. Avdagiç, "Bizim ülke olarak en kısa zamanda, etkili bir şekilde enflasyonu aşağıya çekmemiz lazım. Enflasyonu düşürmenin belli kuralları, kaideleri, konseptleri var. Hiçbir şeye dokunmadan, hiç kimsenin konfor alanına giriş yapmadan bunu dünyada başaran hiçbir ülke yok." şeklinde konuşarak, enflasyonla mücadelede belirli prensiplere uyulması gerektiğini ifade etti.

Şekib Avdagiç, asgari ücretteki ara zam beklentileri hakkında yapılan sorulara cevap verirken, asgari ücretin 1 yıllık süre için belirlendiğini ve bu nedenle iş dünyasının bütçelerini buna göre oluşturduğunu belirtti. Avdagiç, "Bizim spekülasyonlarla işimiz yok. Biz İstanbul Ticaret Odası'yız. Kamunun belirlediği bir asgari ücret var. Bunu belirlerken ortaya koyduğu bir çerçeve var. Biz ve temsil ettiğimiz şirketler, kamunun ortaya koyduğu bu çerçeveyi ve buradaki takdiri gündeme alarak bütçemizi yaptık. Devletin bununla ilgili gündeme getirdiği bir söylem var, biz bu söylemin bu sene geçerli olduğunu öngörüyoruz." ifadelerini kullandı.

KIRMIZI ET ZAMMI

Şekib Avdagiç, kırmızı et fiyatlarındaki sürecin dikkatlice takip edilmesi gerektiğini vurgulayarak, son bir yılda yem fiyatlarının yüzde 27, kırmızı et fiyatlarının ise yüzde 100'ün üzerinde arttığını belirtti. Avdagiç, bu artışın rasyonel olmadığını ve kırmızı ette ana girdilerde böyle bir maliyet artışını gerektirmediğini ifade etti.