Apple, kullanıcılarına gönderdiği bildirim e-postasıyla, "paralı casus yazılım saldırısının" potansiyel risklerine dair bilgilendirme yaptı.

Reuters'in edindiği bilgilere göre, Apple, kullanıcılara gönderdiği e-postalarda, saldırganların "iPhone'u uzaktan ele geçirmeye" çalıştığını tespit ettiklerini bildirdi. Bu tür saldırıların nadir olmasına rağmen, sıradan siber suçlardan veya kötü amaçlı yazılımlardan çok daha karmaşık olduğuna dikkat çekti.

Şirket, 2021'den bu yana yılda birkaç kez benzer tehdit bildirimleri gönderdiğini ve bugüne kadar 150'den fazla ülkedeki kullanıcıları bilgilendirdiğini belirtti. Ancak, bu tehditlerin devlet destekli saldırganlarla ilişkilendirilmediğini vurguladı.

Geçen yılın Ekim ayında, bazı Hintli milletvekilleri, Apple'ın bir bildiriminde, "Apple, Apple kimliğinizle ilişkili iPhone'unuzu uzaktan ele geçirmeye çalışan devlet destekli saldırganlar tarafından hedef alındığınıza inanıyor" ifadesinin yer aldığını sosyal medyada paylaşmışlardı. Ancak, şirket daha sonra bu tehdit bildirimlerinin herhangi bir devlet destekli saldırganla ilişkilendirilmediğini açıklamıştı.

Apple kullanıcıları, bu tür tehditlere karşı dikkatli olmaları ve güvenlik önlemlerini güncel tutmaları konusunda uyarılıyor.