Son günlerde ortaya çıkan bilgilere göre, Apple'ın elektrikli araç projesi, 10 yıl süren bir çalışmanın ve yaklaşık 30 milyar dolarlık bir yatırımın ardından iptal edildi.

New York Times'ın haberine göre, Aralık 2020'de Apple CEO'su Tim Cook, elektrikli araç üreticisi Tesla'nın sahibi Elon Musk'a bir satın alma teklifi sunmuştu. Ancak görüşmeler, Elon Musk'ın Apple'ın CEO'su olma isteği nedeniyle tıkanmış durumda kaldı.

Bilgilere göre, Apple, Tesla'yı satın alma düşüncesini değerlendirmek amacıyla Elon Musk ile görüşmeler yapmış ancak sonuç olarak kendi otomobilini üretmenin, başka bir şirketi satın alıp entegre etmekten daha mantıklı olduğuna karar vermiş.

Apple Car projesinde aracın geleneksel bir direksiyon simidine sahip olmaması, bunun yerine tamamen Siri tarafından kontrol edilmesi planlanıyordu. Ünlü tasarımcı Jonathan Ive ve CEO Tim Cook'a sunulan bir demoda, tasarım ekibi Avrupa minivanlarına benzeyen bir otomobil konsepti çizdi. Bu konsepte göre, araçta direksiyon simidi bulunmuyor ve kontrol tamamen Apple'ın sanal asistanı Siri'ye bırakılıyordu.

Apple'ın elektrikli otomobil ekibinde yer alan yüzlerce donanım mühendisi ve otomobil tasarımcısının, diğer Apple ekiplerine başvuruda bulunabilecekleri ifade ediliyor. Ayrıca, işten çıkarmaların olabileceği ancak kesin boyutunun henüz belirsiz olduğu bildiriliyor.