Makyol ve Koç Holding'e ait Setur'un işlettiği Kaş Marina’nın genişletilmesi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından sunulan imar planı değişikliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu’ndan oy birliğiyle geçti.

Teklif ilçe MHP’li meclis üyelerinin görüş değiştirerek verdiği destekle kabul edilmişti. Kaş’taki bazı CHP’li meclis üyelerinin karşısında durdukları bu projeye, Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu’ndaki CHP’li meclis üyelerinin ‘olur’ vermesi dikkat çekti.

CHP'LİLER İTİRAZ ETTİ
Duvar'a konuşan CHP’li Kaş Belediye Meclis Üyesi Meral Çiyan Şenerdi, Büyükşehir Belediyesi’nin İmar Komisyonu’ndan çıkan karara tepki gösterdi: “Çok büyük bir hayal kırıklığı yaşadık. Biz üç senedir bunun bir rant projesi olduğunu, burada bir kamu yararı olmadığını söylüyoruz. Kaş Meclisi’nde CHP’yi temsilen, bu proje uygulandığı takdirde ortaya çıkacak zarara engel olmak için uzun soluklu bir mücadele verdik. Bu yapılan, olup biten nasıl bir körleşmedir, nasıl bir sağırlaşmadır, nasıl bir hafıza kaybıdır? Günlerdir dehşet içindeyim.”

Söz konusu imar değişikliğine karşı Kaş Çevre ve Kültür Derneği tarafından ‘Kaş Yat Limanı’na otel, ticari alan ve SPA projesine hayır’ adı altında bir imza kampanyası başlatıldı. 

TÜM LİMANLAR DEVLETLEŞTİRİLMELİDİR
Kaş Marina'da imar rantı ısrarına bir itiraz da Türkiye Komünist Partisi (TKP) Antalya İl Örgütü'nden geldi. Yapılan açıklamada Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne seslenilerek, ''Bu imar planını reddedin!'' denildi.

Doğa talanının arkasında sermaye sınıfının olduğuna işaret eden açıklamada ''Sözümüz net, tüm limanlar devletleştirilmelidir!'' ifadelerine yer verildi.