Ankara Büyükşehir Belediyesi, Yenikent, Ulus ve Karapürçek arasındaki seyahat süresini kısaltmayı hedefleyen yüksek kapasiteli elektrikli metrobüs (e-BRT) projesinin başlangıcını müjdeledi. EGO Genel Müdürlüğü, bu güzergahta seyahat süresini azaltmayı amaçlayan projenin ilk adımı olarak test sürüşlerine başladı.

Yenikent-Ulus-Karapürçek güzergahında hizmet verecek olan e-BRT hattındaki test sürüşleriyle ilgili bilgiyi paylaşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Ankara'da metrobüs dönemi için ilk adımı attık. Yenikent-Ulus-Karapürçek Hattı'nda test sürüşüne başladık. Çevreci ve sürdürülebilir ulaşım çözümleri ile Ankara'mızı geleceğe taşıyacağız" dedi.

İLK HEDEF 200 BİN YOLCU

Elektrikli metrobüs araçlarının mevcut yol hattında 25 metrelik dizel modeliyle şu an test edildiği, yakın gelecekte ise elektrikli modelinin de test edileceği belirtiliyor. Bu testlerin başarılı olması halinde, ayrılmış yol kesimlerinin proje süreci tamamlandığında uygulama aşamasına geçilecek.

İlk aşamada 200 bin yolcu kapasitesiyle hizmete başlayacak olan e-BRT projesinin 2035 yılına kadar başkentte yaşayan 300 bin kişiye hizmet vermesi öngörülüyor