31 Mart'ta Türkiye'nin gözü kulağı, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere öncelikle büyükşehirlerin, ardından da 81 ilin sandık sonuçlarında olacak. Mansur Yavaş, 2019'da ittifakla girdiği seçimi kazanmıştı, ancak İYİ Parti önümüzdeki seçimlerde kendi adayını çıkardı.

Bu gelişmenin Ankara'daki tabloyu nasıl etkileyeceği merak edilirken, AREA Araştırma'nın son anketine göre CHP, Ankara'nın yanı sıra Mersin ve Adana'da farkı açıyor.

ANKARA

AREA Araştırma, Ankara'da 10-15 Mart aralığında 4 bin 405 kişiyle gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre, Mansur Yavaş'ın, Cumhur İttifakı'nın adayı ve en yakın rakibi Turgut Altınok ile arasındaki farkın oldukça açıldığı görüldü.

MERSİN

Mersin'de ise 5-10 Mart aralığında 3 bin 54 kişiye büyükşehir adayına oy tercihleri soruldu. Mevcut başkan Vahap Seçer, ankette geçerli oyların yüzde 59,6'sını alarak Ankara'daki benzer şekilde farkı en yakın rakibiyle açtı. Cumhur İttifakı'nın Mersin Büyükşehir Belediye başkan adayı Serdar Soydan ise yüzde 35,3'te kaldı.

ADANA

Adana'da ise seçmenin yüzde 47,1'inin tercihi mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'dan yana oldu. AK Partili aday Mehmet Fatih Kocaispir ise yüzde 40 ile ikinci sırada yer aldı. İYİ Parti yüzde 5,5 ile üçüncü, DEM Parti ise yüzde 4,1 ile dördüncü sırada yer aldı.