ANKA Ajansı'nda bugün servis edilen bir haber, ajansın üyelerini şaşkına çevirdi.

Bugün (14.02.2023), saat 13.40 itibariyle yayımlanan haberin başlığı "Boğaziçi Üniversitesi akademik kadrosunu dünya ölçeğinde güçlendirmeye devam ediyor", haberin kategorisiyse "şirket haberleri." Yani haber bir tanıtım ve PR haberi.

Haberde kimin PR'ı mı yapılıyor? Haber için yapılan fotoğraf seçimi fazla söze yer bırakmıyor.

Naci İnci PR

Haberde Naci İnci'nin, "Göreve başladığım zamandan bu yana dünyanın en iyi üniversitelerinde yetişmiş, farklı branşlardan liyakat sahibi 90'a yakın yeni akademisyen üniversitemize katıldı. Dünyanın en iyi üniversitelerinden gelerek aramıza katılan öğretim üyeleriyle birlikte ülkemizin en saygın kurumlarından biri olan üniversitemizi akademik olarak daha da ileriye taşıyacağız" iddiasına yer veriliyor.

Fakat Naci İnci, göreve başladığından bu yana derslerine son verilen ve üniversiteden ayrılmak durumunda bırakılan akademisyenlerden söz etmiyor. ANKA da "tanıtım" haberinde bu isimlere yer vermiyor. 

 Naci İnci döneminde şu ana kadar işten atılan tam zamanlı Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri şöyle:

Oya Köymen- Ekonomi (1983), Noami Levy- Tarih (2017), Can Candan- Batı Dilleri (2021), Mohan Ravichandran- Matematik (2021), Tolga Sütlü- Biyoloji (2022), Ian Fitzmorris- Yabancı Diller (2022), Yıldız Silier- Felsefe (2023)

Ayrıca Boğaziçi'ne kayyum atanan Naci İnci ve yönetimi, üniversitede yıllardır ders veren yarı zamanlı ve emekli birçok akademisyenin derslerini veto etti.

Yine 2023-2024 döneminde dersleri veto edilen isimler arasında emekli öğretim üyeleri Cevza Sevgen, Sumru Özsoy, Alpar Sevgen, Nükhet Sirman, Faruk Birtek, Yaman Barlas, Zeynep İlsen Önsan, yarı zamanlı öğretim üyeleri Eren Soyak, Çağatay Sönmez, Onur Güngör, Can Tunca, Banu Aykın Köylüer, Selahattin Yılmaz, İzzettin Önder ve Mehmet Akıncı da yer alıyor.