Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki ilk günlerini katıldığı canlı bağlantıda anlattı. Gezeravcı, uzaya gitmeden önce yanında Türk yörük kültürüne ait bazı semboller, aile fotoğrafları ve Türk bayrağı bulundurduğunu ifade etti.

Axiom Space, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda Milli Uzay Programı'nın ilk ayağı olan "ilk insanlı uzay misyonu" kapsamında görev yapan Alper Gezeravcı ile Houston, Texas'ta bulunan Axiom Geliştirme tesisinden canlı bağlantı gerçekleştirdi. Canlı bağlantıda, Sonia Gavankar McKay, Ax-3 Komutanı Michael Lopez Alegria ve Uzay Mekiği Sefer Uzmanı Alper Gezeravcı bir araya geldi ve uzaydaki çalışmalar hakkında konuştular.

McKay'in, "Alper kanatlarınız olmadan uçuyorsunuz bu nasıl duygu? sorusuna Gezeravcı  "İnanılmaz. Kanatlara ihtiyaç duymadan ve herhangi bir sınırlama olmaksızın, bütün boyutlardaki tüm alanı kullanabilmek ve dördüncü boyutun da farkında olmak inanılmaz. Normalde bilirsiniz boyutta uçuyorduk şimdi oryantasyon platformumuz olarak zemini alıyorduk, etrafımızdaki tüm yerleri ve zemini platform olarak kullanıyorduk. Bu yüzden Dragon'dan başlayarak komutanımızın Dragon'un içindeki şeyleri almamız için bizi serbest bıraktığı ilk andan itibaren inanılmaz bir duyguydu. İlk saniyeden itibaren inanılmaz bir duyguydu." yanıtını verdi.