Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, 9 Haziran'daki kongre öncesinde yeni yönetim kurulu listesini açıkladı. Koç'un listesinde ünlü televizyon yapımcısı Acun Ilıcalı da yer aldı.

Koç'un açıklamalarından öne çıkanlar:

"İlk dönemimizde doğru yapmadıklarımız olmuştur. Bazı hoca tercihlerimizde bizi sorgulayabilirsiniz. Bilerek isteyerek bir yanlışımız olmadı.

Başarılarımızla da hatalarımızla da tamamen yüzleştik. Hedeflerimizin henüz amaçladığımız düzeye gelmediğinin farkındayız.

Açık yüreklilikle söylüyorum ki, geçmişte yaşananlardan çok şey öğrendik. Neler yapılması gerektiğini bugün çok daha iyi görüyoruz.

Mali bağımsızlık konusunda önemli bir yol kat ettik ama daha yolumuz var. Kulübe geldiğimizde ekonomik durumun kötü olacağını düşünüyorduk ama gerçekler çok daha vahimdi.

UEFA'nın 2018 yılında yayınladığı raporda, Avrupa'da batmaya en yakın ve en riskli kulüp Fenerbahçe olarak belirtiliyordu. Net borcun gelire oranında Avrupa'nın en kötü ikinci kulübüydü. Yaklaşık 700 kulüp arasında, parasal olarak net borcumuz Avrupa'nın altıncı sırasındaydı.

Bugün borcumuz 23 milyar 610 milyon TL'ye geliyor. Hangi kurdan bakarsak bakalım, Fenerbahçe'nin borcu yarı yarıya indi. Tüm borçlarımızı Türk Lirası'na çevirdik.

Faktoring şirketlerine hiçbir borcumuz kalmadı. Allah o günleri kulübe bir daha yaşatmasın.

Finansal olarak batma noktasından aldığımız bu kulübü daha sürdürülebilir hale getirmek için canla başla çalıştık. Bunu yaparken sportif rekabetten hiçbir branşta ödün vermedik."