Fenerbahçe Kulübü'nde, çoğunluğun sağlanması halinde gerçekleştirilecek olağanüstü genel kurul öncesinde başkan Ali Koç ve futbol A takımının teknik direktörü İsmail Kartal, Ülker Stadı'na geldi.

Ali Koç, genel kurul öncesi çok sert ifadelerle konuştu. "Değerli kongre üyelerimiz, Türkiye'nin en büyük ailesi Fenerbahçe'nin sevgili mensupları, karşımda gördüğüm pankartlar beni ve arkadaşlarımı duygulandırdınız. Zaten dik durduk, eğilmedik sıkıntı buradan doğuyor. Teşekkür ediyorum, bence pankartı kaldıralım. Tüylerim diken diken oluyor" dedi.

Koç, "Olağanüstü bir kongreye, olağanüstü olağanüstü olağanüstü katılım. İşimiz çok, anlatacağımız ve konuşacaklar çok. Olağanüstü diyorum, Olağanüstü Genel Kurul olduğu için değil. Mübarek Ramazan ayında çok kısa süre içinde tribünleri bu şekilde doldurmanız olağanüstü. Bu sayıyı yakalayamamızı isteyen düşmanlarımız vardı. Bu katılımla düşmanı, trolleri boşa çıkardınız. Helal olsun size" şeklinde konuştu.

"OLASI SONUÇLARI KARARLAŞTIRMAK İÇİN BURADAYIZ" diyen Koç, "Camia olarak uzun yıllardır hukuki, ekonomik, sosyal birçok alanda ağır bir mücadeleyi sürdürmek zorunda bırakıldık. Zaten bugün burada, bu şekilde bulunmamızın sebebi de pervasızca ve namertçe emeğimizin ve hakkımızın gasp edilmesinin karşı sürdüreceğimiz mücadelenin yöntemini ve olası sonuçlarını değerlendirmek ve kararlaştırmak için buradayız" ifadelerini kullandı.

"Dik durduk, eğilmedik! Sıkıntı da buradan doğuyor! Son maçımızda Trabzonspor ile, dünyanın hiçbir normal ülkesinde tamamlanmasına izin verilmeyecek bir maçı, bir kez daha oynamak zorunda bırakıldık. Daha evvel, birçok kez yaşadığımız gibi, bir kez daha planlı bir organizasyonla emeklerimiz çalınmaya teşebbüs edildi. Korkarım bunlar sezon sonuna kadar devam edecektir. Bu yaşananlar, birazcık vicdanı olan herkesi rahatsız edecek boyuttadır. Ne sesimizi duyan var, ne utanan, ne sıkılan! Bugün burada olağanüstü toplanmamızın sebebi sadece o maçta yaşananlar değil, çok daha fazlasıdır" şeklinde devam etti.

Koç, yaşanan olayların ülkeyi futbol üzerinden kaosa sürüklemeye çalışanların işi olduğunu ifade ederek, "Biz camia olarak bana göre akıl almaz bir sabır gösterdik. Sağduyu ile yıllarca bize yapılan haksızlıkları haykırdık. Ülkemizi planlı bir şekilde, daha önce de yaptıkları gibi futbol üzerinden kaosa sürüklemeye çalışanlar var dedik ve diyoruz ancak ne sesimizi duyan var ne utanan ne sıkılan! Kısacası dünyanın hiçbir ülkesinde yaşanmamış, yaşanmayacak ve yaşanmasına izin verilmeyecek anormalliklere ve haksızlıklara 20 yıldır maruz bırakıldık" dedi.

Ali Koç, Trabzonspor maçında yaşananları da eleştirerek, güvenlik zafiyetini ve yaşanan olayların boyutunu aktardı. Ayrıca ligden çekilme konusunda da alternatifleri değerlendirip, bu kararı rafa kaldırdıklarını açıkladı.

Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu Başkanı Uğur Dündar, kongreyi açarken önemli bir gündeme değindi ve tarihi bir gün olduğunu belirtti. Başkan Koç ve futbol takımı teknik direktörü İsmail Kartal, tribünlerden uzun süre alkışlarla karşılandı.