Ali Kemal Erdem yazdı | CHP, İmamoğlu ile yeniden Karadeniz’e açılıyor

0
879

İstanbul seçimleri bir yerel seçim olmaktan çok bir Türkiye seçimi havasında sürüyor. Ekrem İmamoğlu’nun bayram tatilinde kimi Karadeniz illerini kapsayan turu ilginç görüntülere sahne oldu. İmamoğlu başta memleketi Trabzon olmak üzere gittiği her ilde büyük bir coşkuyla karşılandı. AKP’li kimi isimlerin kara propaganda amaçlı olarak İmamoğlu’nun Pontus kökenli olduğunu iddia etmeleri belli ki Trabzon’da tepkiyle karşılandı ve buna cevap olarak da İmamoğlu’nu daha fazla sahiplenmelerine neden oldu. İçlerinden çıkan bir insanın gösterdiği başarının Karadeniz’de bir heyecan yarattığı görülüyor. Bugünden hüküm vermek için erken olsa bile İmamoğlu’nun başarısını devam ettirmesi halinde Karadeniz kıyı şeridindeki illerde CHP’nin yeniden güçlenmesi hiç de uzak bir ihtimal değil.

CHP, KARADENİZLİLERLE YENİDEN KUCAKLAŞMA ŞANSI YAKALADI

Karadeniz illeri geçmişte sadece CHP değil sosyalist hareketlerin de güçlü olduğu yerler arasındaydı. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra Karadeniz’de sosyalist hareket büyük güç kaybederken SHP ve CHP çizgisi 1990’ların başına kadar gücünü korudu. Ne var ki son yıllarda bu denge bozuldu ve bir zamanlar CHP’nin de güçlü olduğu Giresun, Ordu, Samsun, Trabzon gibi illerde AKP üstünlüğü ele geçirdi. CHP daha çok bu illerin şehir merkezlerinden oy alabilir hale geldi. Geçmişte adı sol ile anılan Fatsa, Ünye, Maçka gibi kimi ilçeler ise kazanılması zor yerlere dönüştü. CHP şimdi İmamoğlu’nun şahsında Karadeniz insanıyla yeniden kucaklaşma şansı kazandı.

İSTANBUL’DAKİ KARADENİZLİLER ARASINDA DA DESTEK ARTTI

CHP, İmamoğlu ile yalnızca Karadeniz bölgesinde değil büyükşehirlerdeki Karadenizliler arasında da desteğini artırmış görünüyor. İstanbul’daki Trabzonluların İmamoğlu’na desteği bu açıdan güzel bir örnek. Erdoğan’ın Trabzon sevgisi malum. Dört çocuğu da Trabzonlularla evli ve her AKP iktidarı döneminde birçok Trabzonlu siyasetçi etkin yerlerde görev aldı. Buna rağmen İmamoğlu’ndan dolayı İstanbul’da yaşayan ve bugüne kadar daha çok AKP’ye oy veren Trabzonluların bir kısmının 31 Mart seçiminde “İlçelerde reise, büyükşehirde bizim uşağa” diyerek İmamoğlu’na oy verdiği iddiası bizzat Erdoğan’a sunulan AKP raporunda yer aldı.

BAŞARIDA KILIÇDAROĞLU’NUN DA PAYI VAR

Tabii son olarak burada Kılıçdaroğlu’nun da hakkını teslim etmek gerekiyor. Kılıçdaroğlu uzun süreden beri İstanbul için iyi bir Karadenizli aday arayışındaydı. Kılıçdaroğlu, Karadenizliler arasında oy artırmanın kimi muhafazakar İç Anadolu illerine göre kısa vadede daha olası gördüğünden Karadenizlilere yönelik hep sıcak mesajlar vermeyi ihmal etmedi. Karadenizli isimlere yakın çevresinde yer verdi. Şayet büyük bir aksilik olmaz ise Kılıçdaroğlu uzun yıllardır sabırla sürdürdüğü politikasının karşılığını alacak görünüyor.