Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü gıda fiyat endeksi temmuz ayında son bir yılda yüzde 11,8 gerilerken, TÜİK verilerine göre Türkiye’de gıda fiyatları son 35 aydır aralıksız artarak yüzde 61’e yükseldi. “Dünyada gıda ucuzlarken, biz pazara, markete gitmeye korkuyoruz” diyen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan“Gıda enflasyonuyla mücadele bu kadar zor mu? Değil” açıklamasında bulundu.

“Temel gıda ürünlerinin fiyatını Türkiye’de kim belirliyor? Sayın Erdoğan belirliyor. Etin fiyatını belirleyen o. Sütün fiyatını belirleyen o. Buğdayın fiyatını belirleyen o. Enflasyon olunca, maliyetler artında suçlu kim?”

GÜBRENİN YEMİN YARISINI DEVLET ÖDESİN
“‘Maliyeti aşağı çekelim’ diyoruz. ‘Gübrenin yarısını devlet ödesin’ diyoruz. ‘Yemin yarısını devlet ödesin’ diyoruz. ‘Elektriği, mazotu çiftçimize düşük fiyata verelim’ diyoruz. Enflasyonu düşürmenin yolu bu. Çünkü maliyetten aşağı çektiğinizde, maliyete diyelim ki 10 liralık devlet kaynağı ayırdığınızda nihai tüketici fiyatı 30 lira aşağıya iniyor.”

ÇİFTÇİMİZİN MALİYETİNİ DÜŞÜRDÜĞÜMÜZ ANDA GIDA FİUATLARINI AŞAĞIYA ÇEKMİŞ OLACAĞIZ
“Gıda fiyatlarındaki düşüşü dışarıdan ithalatla sağlayamazsınız. Çiftçimizin maliyetini düşürdüğümüz anda gıda fiyatlarını aşağı doğru çekmiş olacağız. Bu desteği en başta maliyetle verdiğiniz zaman daha ucuza mâl ediyor. Çünkü bitmiş ürüne destek daha pahalı, fiyat şişe şişe gidiyor. Ama hammaddede desteği verdiğiniz zaman bütün maliyeti aşağıya doğru çekiyorsunuz.”