AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bugün Beştepe'deki Saray'da Meral Akşener ile görüşeceği duyuruldu.

Açıklama İletişim Başkanı Fahrettin Altun tarafından yapıldı.

Altun, X hesabından yaptığı paylaşımda, "Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan bugün saat 17.00'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde İYİ Parti eski Genel Başkanı Sayın Meral Akşener'i kabul edecektir" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığı internet sitesinde açıklanan programında böyle bir görüşme yer almıyordu.

Meral Akşener liderliğindeki İyi Parti, 31 Mart'taki yerel seçimlerde Türkiye genelinde yüzde 3,77'lik oy oranıyla altıncı parti olmuştu.

Akşener, seçim sonrası 27 Nisan'da yapılan İyi Parti olağanüstü kurultayında genel başkanlığa aday olmadı ve partide liderlik değişti.

YENİ ANAYASA SÜRECİNDE ROL ALABİLİR Mİ?

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın Ankara'dan bildirdiğine göre İyi Parti’nin kurucu lideri olan Meral Akşener, 31 Mart Yerel Seçimleri'nin ardından yapılan olağanüstü kurultayda aday olmayarak genel başkanlık koltuğunu bırakmıştı.

Son olarak eski başbakanlardan Tansu Çiller’in eşi Özer Uçuran Çiller’in cenazesinde görülen Akşener’in Erdoğan’la sürpriz görüşmesi siyasi kulisleri hareketlendirdi.

Görüşme, bir çok İyi Parti yöneticisi için de “sürprizdi” ve bunun “bireysel, partiyi bağlamayan bir görüşme olduğu” yorumu yapıldı.

Parti içinde Akşener’e yakın isimlerse Erdoğan ile Akşener’in tanışıklıklarının çok eskiye dayandığını, "deneyimli bir siyasetçi olarak bu tür görüşmeler yapmasının normal görülmesi" gerektiğini ifade ettiler.

Görüşme talebinin kimden geldiği henüz netleşmezken, Akşener’in ziyaretini Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un duyurması, Beştepe’nin bu ziyarete verdiği önemin göstergesi olarak yorumlandı.

Akşener’in geçmişte İçişleri Bakanlığı, TBMM Başkanvekilliği görevlerinde bulunduğuna dikkat çeken bazı parti kurmayları, genel başkanlığı bırakmasının, siyaseti tamamen bırakacağı anlamına gelmediğine dikkat çekerek, “ülke sorunlarının çözümüne katkı için farklı alanlarda rol alabileceğine” dikkat çektiler.

Siyasi kulislerde, Erdoğan’ın, Akşener’le “yeni anayasa, normalleşme süreci” konusunda katkı isteyebileceği iddia ediliyor.