AKP’nin İzmir adayı Zeybekçi geri adım attı: Şarap haramdır

AKP’nin İzmir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekçi geçtiğimiz günlerde yaptığı şarap açıklaması ile çok konuşulmuştu. Zeybekçi, şarap üretiminin desteklenmesi gerektiğini belirterek, “Bu bir üründür, bir sanayidir, bir ticarettir, bu bir ekonomidir. Sonuçta ben dini kimliği, kişiliği olan bir müftü değilim. Diyanet İşleri Başkanı değilim. Orası beni hiç ilgilendirmez” ifadelerini kullanmıştı.

‘ŞARAP HARAMDIR AMA…’

Zeybekçi tarafından yapılan açıklama Saray basını tarafından tepkiyle karşılanırken, Abdülkadir Selvi’ye açıklama yapan Zeybekçi geri adım attı, ”Şarap haramdır” ifadesini kullandı.

Hürriyet yazarı Selvi’nin köşe yazısındaki ilgili bölüm şu şekilde:

”Nihat Zeybekci’nin şarapla ilgili açıklamaları muhafazakâr bazı kesimler tarafından eleştiri konusu olmuştu. Onu hatırlatıyorum. “Biz hükümet olarak bağcılığı, şarap ihracatını destekliyoruz. Yurt dışı fuarlarına katıldıklarında destek veriyoruz. Şarap haramdır. Ama belediye başkan adayı olarak benim böyle bir tartışmaya girmem doğru olmaz.

İzmir’de bir marka çalışması olduğunda bunu desteklemem mümkündür. Ben lafını evirip çeviren bir adam değilim. İçimden geçenleri söyledim. Kimse kimseye dini terbiye vermeye kalkışmasın” diyor. Peki Nihat Zeybekci’nin İzmir için projeleri neler? İzmir’in sorunlara çözüm öneren projeleri var ama onları yazarsam yerim yetmez. İzmir’de nabız tutmaya devam edip, benzer bir söyleşiyi CHP adayı Tunç Soyer’le de yapmayı arzu ediyorum.”

İlgili köşe yazısı için tıklayın